Epidemiološka situacija u Beogradu je neizvesna, rekla je dr Ivana Begović Lazarević, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu. Danas je potvrđeno šest novih slučajeva morbila, dok je od početka epidemije zabeleženo 850 slučajeva velikog kašlja.
Prema rečima dr Begović Lazarević, ova situacija ukazuje na nepovoljan trend i potrebu za dodatnim merama kako bi se zaustavilo širenje ovih zaraznih bolesti. Ona je istakla da su prioritetne mere vakcinacija i zaštita dece i odraslih, posebno onih koji su izloženi mogućnosti zaraze.
Morbile su visoko zarazna bolest koja se lako prenosi kapljičnim putem, dok veliki kašalj može izazvati teške komplikacije, posebno kod male dece i starijih osoba. Zbog toga je važno da se preduzmu sve potrebne mere kako bi se zaštitila populacija od ovih bolesti.
Dr Begović Lazarević je istakla da je vakcinacija najbolji način za zaštitu od morbila i velikog kašlja te je apelovala na građane da se pridržavaju preporuka o vakcinaciji, kako bi se smanjio rizik od širenja ovih bolesti. Takođe je naglasila da su vakcine sigurne i efikasne te da je vakcinacija od ključnog značaja za kolektivni imunitet i zaštitu celokupne populacije.
Ipak, važno je istaći da se situacija može stabilizovati ukoliko se sprovedu sve predložene mere prevencije. Gradski zavod za javno zdravlje sprovodi aktivnosti vakcinacije protiv morbila i velikog kašlja, posebno u oblastima gde je zabeležena veća koncentracija obolelih.
Pored toga, dr Begović Lazarević je ukazala i na važnost lične higijene, posebno pranje ruku sapunom i vodom, kao i izbegavanje kontakta sa obolelim osobama kako bi se smanjio rizik od zaraze.
Ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mere, postoji mogućnost da se epidemija morbila i velikog kašlja dalje proširi i da dođe do povećanja broja obolelih. Zbog toga je neophodno da se svi građani pridržavaju mera prevencije koje su predložene od strane nadležnih institucija.
Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje apeluju na roditelje da vakcinišu svoju decu i da se pridržavaju preporučenog rasporeda vakcinacije. Takođe je važno da se odrasli podsećaju na potrebu revakcinacije kako bi se očuvalo kolektivno zdravlje i zaustavilo širenje ovih zaraznih bolesti.
Dodatno, dr Begović Lazarević je istakla da je potrebno da se svi građani informišu o važnosti vakcinacije i prevencije zaraznih bolesti te da se oslone na verodostojne izvore informacija kako bi se sprečilo širenje dezinformacija i neistinitih informacija o vakcinama.
Uprkos trenutno nepovoljnoj epidemiološkoj situaciji, moguće je da se situacija stabilizuje ukoliko građani preduzmu odgovarajuće mere i pridrže se preporuka nadležnih institucija. Vakcinacija i lična higijena su ključni faktori za sprečavanje širenja zaraznih bolesti te je važno da se građani aktivno uključe u zaštitu svog zdravlja i zdravlja celokupne populacije.
Kako bi se sprečilo dalje širenje morbila i velikog kašlja, neophodno je da se sprovedu sve propisane mere prevencije, vakcinacija i informisanje građana o važnosti kolektivnog imuniteta i zaštite od zaraznih bolesti. Očuvanje zdravlja populacije je od ključnog značaja te je važno da se svi građani pridrže preporuka nadležnih institucija kako bi se zaustavilo širenje ovih bolesti.