Predsjednik Turske, Redžep Tajip Erdogan, izjavio je danas da je njegova zemlja na putu da postane energetski nezavisna. On je istakao da Turska odlučno i hrabro sprovodi korake koji će garantovati energetsku bezbednost, a da je njihov najvažniji cilj postizanje potpune energetske nezavisnosti. Erdogan je istakao da je dnevna proizvodnja na naftnoj bušotini na planini Gabar na jugoistoku zemlje premašila 35.000 barela, te da se taj broj iz dana u dan povećava. Njihov cilj je da povećaju dnevnu proizvodnju na 100.000 barela do kraja 2024. godine. Erdogan je naglasio da će se, kako se terorizam povlači sa njihovog regiona, otkriti mnogo više rezervi nafte. Krajem 2022. godine, Erdogan je izjavio da je Turska otkrila 150 miliona barela neto rezervi nafte na planini Gabar, čija je vrednost procenjena na 12 milijardi dolara.
Erdoganove izjave dolaze usred napora turske vlade da postigne energetsku nezavisnost zemlje i smanji njen odnos sa uvozom energenata. Turska je dugo vremena bila zavisna od uvoza energenata, posebno nafte i gasa, ali sada pokušava da se osloni na domaće izvore energije kako bi smanjila svoju ranjivost na spoljne uticaje i fluktuacije cena na svetskom tržištu energenata.
Osim naftnih rezervi na planini Gabar, Turska je takođe ulagala napore u razvoj solarnih, vetro- i hidroelektrana, kao i nuklearnih elektrana, kako bi povećala proizvodnju električne energije. Turska se nada da će, osim smanjenja uvoza energenata, ovim potezima smanjiti i zagađenje životne sredine, te se pridružiti globalnim naporima za smanjenje emisije štetnih gasova.
Erdoganova izjava o putu ka energetskoj nezavisnosti dolazi u vreme kada su cene nafte u svetu porasle, a globalna ekonomska situacija postala nestabilna. Neki analitičari smatraju da bi Turska, ukoliko uspe da postigne energetsku nezavisnost, mogla da bude manje ranjiva na globalne ekonomske promene i pritiske, te da bi mogla da ojača svoju poziciju u međunarodnim odnosima.
S druge strane, postoji i skeptičnost u vezi sa Erdoganovim ambicioznim planovima. Neki stručnjaci ističu da očekivati postizanje potpune energetske nezavisnosti do 2024. godine nije realno, te da bi Turska mogla da se suoči sa raznim izazovima na putu ka tom cilju. Takođe, postoje i pitanja u vezi sa održivošću tih energetskih izvora, kao i sa ekološkim posledicama eksploatacije nafte na planini Gabar.
Osim toga, Turska se suočava sa geopolitičkim izazovima u regionu, poput sukoba u Siriji, što može uticati na njen put ka energetskoj nezavisnosti.
Ipak, Erdoganove izjave o naporima Turske ka energetskoj nezavisnosti pokazuju ambiciju te zemlje da se osloni na domaće izvore energije i smanji svoju zavisnost od uvoza. Očekuje se da će ova tema postati jedno od ključnih pitanja u turskoj politici u narednom periodu.