EU će morati da udvostruči pomoć Ukrajini, ako izostane podrška SAD

Branko Simić аватар

Evropska unija će morati udvostručiti vojnu pomoć Ukrajini ako Sjedinjene Američke Države ne odobre podršku Kijevu, prema izveštaju njemačkog Kilskog instituta za svjetsku ekonomiju (IfW Kiel), prenosi Blumberg. Nakon što su se zemlje Evropske unije dogovorile da od 2024. do 2027. godine dodele Ukrajini 50 milijardi evra, program pomoći pretpostavlja da će Ukrajina dobiti 17 milijardi evra u vidu grantova, a ostatak u vidu kredita.

Ukrajinska potreba za vojnom podrškom ostaje goruća tema, pogotovo nakon ruskog vojnog napada 2014. godine. Dok su Sjedinjene Američke Države dosad pružale znatnu vojnu pomoć Ukrajini, nedavni izveštaj nemačkog instituta IfW Kiel upozorava da bi Evropska unija morala udvostručiti vojnu pomoć ako Sjedinjene Američke Države ne odobre dodatnu podršku.

Planirana pomoć od 50 milijardi evra, koju su zemlje Evropske unije dogovorile da dodele Ukrajini od 2024. do 2027. godine, pokazuje duboku posvećenost Unije u pružanju podrške Kijevu, kako vojne, tako i ekonomske.

SAD su dosad pružale znatnu vojnu pomoć Ukrajini, uključujući vojnu opremu i treniranje ukrajinske vojske. Međutim, nedavna zabrinutost zbog moguće promene administracije u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i političke nestabilnosti u samim Sjedinjenim Američkim Državama, stvorile su poteškoće i nesigurnost u pogledu buduće vojne podrške koju bi SAD mogle pružiti Ukrajini.

U međuvremenu, Ukrajina se suočava s daljnjim izazovima na vlastitom teritoriju, između ostalih i naoružane sukobe s proruskim separatistima na istoku zemlje. Situacija u Ukrajini i odnosi s Rusijom nastavljaju biti goruće teme kako na međunarodnoj političkoj sceni, tako i unutar same Evropske unije.

Kao odgovor na to, Evropska unija predložila je pomoć u ukupnom iznosu od 50 milijardi evra tijekom razdoblja od 2024. do 2027. godine, uključujući 17 milijardi evra u vidu grantova i 33 milijarde evra u vidu kredita. Ovaj program pomoći predstavlja važan korak u jačanju veza između Europske unije i Ukrajine, te u pružanju podrške zemlji u trenucima kad je to najpotrebnije.

Iako je pomoć prvenstveno usmjerena na ekonomske reforme i razvoj u Ukrajini, nedvojbeno je da bi i vojna podrška imala ključnu ulogu u promicanju stabilnosti i sigurnosti u regiji. S obzirom na izazove s kojima se Ukrajina suočava na svojoj vlastitoj teritoriji, jasno je da bi vojna podrška, posebice u kontekstu eskalacije sukoba s proruskim separatistima, imala značajan utjecaj na situaciju u zemlji.

Također, nedavni izveštaj nemačkog instituta IfW Kiel upozorava da bi nedostatak ili nedovoljna vojna podrška s američke strane mogao dovesti do dodatnog pritiska na evropske zemlje da udvostruče vojnu pomoć Ukrajini kako bi se nadomjestio nedostatak američke podrške.

Ukrajina je u prošlosti već dobila značajnu vojnu podršku od različitih članica Europske unije, ali nedavni izveštaj jasno ukazuje na potrebu za dodatnim naporima kako bi se osigurala kontinuirana vojna podrška, posebice u svjetlu političke i sigurnosne situacije u regionu.

Osim toga, taj izveštaj ima širu političku i sigurnosnu dimenziju, s obzirom na to da bi nedostatak vojne podrške Ukrajini mogao imati značajan utjecaj na regionalnu sigurnost i stabilnost. U tom kontekstu, izveštaj nemačkog instituta IfW Kiel je svakako potaknuo raspravu o tome kakvu podršku Ukrajina zaslužuje od strane Europske unije, ali i Sjedinjenih Američkih Država.

Ukratko, najnoviji izveštaj nemačkog instituta IfW Kiel ukazuje na potrebu za povećanom vojnom podrškom Ukrajini, posebice u svjetlu političkih i sigurnosnih izazova s kojima se ta zemlja suočava. Istovremeno, taj izveštaj također postavlja pitanje o tome kakvu će podršku Ukrajina dobiti od Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država te kako će se ta podrška odraziti na regionalnu sigurnost i stabilnost.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije