LJUBLJANA – Slovenački ministar ekonomije Matjaž Han je komentarisao najnovije američke tarife, ističući da je potrebno odgovoriti na odmeren način. Takođe, naglasio je da bi odgovor na nivou Evropske unije trebao biti jedinstven, kako prenose slovenački mediji.
Ministar Han je izrazio žaljenje zbog američke odluke o tarifama koje su štetne ne samo za EU već i za SAD i ostatak sveta. Prema saopštenju slovenačkog ministarstva spoljnih poslova, EU i Amerika bi trebali ostati strateški partneri i saveznici, s obzirom na to da pokrivaju trećinu globalne trgovine robom i uslugama, prema informacijama agencije STA.
Han je upozorio da na američke tarife ne treba delovati ishitreno. “Nijedan potez ne bi trebalo povući prebrzo, inače ćemo samo pogoršati ovu tešku situaciju. Zato je od ključnog značaja da se dogovorimo o jedinstvenom odgovoru na nivou EU”, naglasio je ministar. On je dodao da bi brze kontra mere mogle naškoditi evropskoj ekonomiji.
Ministar je takođe podržao poziv predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da se započnu pregovori o tarifama. “Ako to bude moguće, mislim da bi bilo neophodno sesti za sto i dogovoriti se o normalnom funkcionisanju ekonomija bez trgovinskih barijera”, izjavio je Han.
Kako navodi slovenačko ministarstvo, tarife će direktno pogoditi ekonomiju i kompanije koje izvoze proizvode u SAD. Međutim, mnogo više kompanija će biti pogođeno indirektno zbog posledica koje će tarife imati na evropske lance snabdevanja, u kojima učestvuju i slovenačke firme.
Slovenija je tradicionalno imala suficit u trgovini sa SAD, ali je prošle godine zabeležila deficit od 263 miliona evra. Ukupni obim trgovine sa SAD premašio je 2,1 milijardu evra, a deficit je uglavnom rezultat transakcija sa ugljenim hidratima, navodi STA.
Ministar Han je istakao važnost dijaloga između EU i SAD, naglašavajući da bi zajednički pristup mogao pomoći u ublažavanju štetnih efekata tarifa. Pored toga, on je ukazao na to da bi kolektivno delovanje članica EU moglo osigurati jaču poziciju na međunarodnoj trgovinskoj sceni.
U svetlu ovih događaja, analitičari predviđaju da bi posledice američkih tarifa mogle biti značajne, ne samo za Sloveniju, već za celu Evropsku uniju. Ukoliko se situacija ne reši na zadovoljavajući način, postoji rizik od eskalacije trgovinskog rata, što bi moglo imati dalekosežne posledice po globalnu ekonomiju.
Zbog toga je od suštinske važnosti da evropski lideri budu jedinstveni u svom pristupu i da donesu promišljene odluke koje će zaštititi interese evropskih kompanija, a istovremeno održati dobre odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Ukratko, situacija oko američkih tarifa predstavlja izazov za Slovenačku ekonomiju, ali i za širu evropsku zajednicu. Odgovori na ove tarife će oblikovati buduće trgovinske odnose i potencijalno uticati na stabilnost evropske ekonomije. U tom smislu, mudrost i promišljenost u donošenju odluka biće ključne za prevazilaženje trenutnih izazova i očuvanje zdravih ekonomskih odnosa između EU i SAD.