EU ublažava mere za kompanije protiv dečjeg rada i zagađenja

Branko Simić avatar

Belgija, koja trenutno predsedava Evropskom unijom, predložila je duži proces uvođenja pravila koja bi zahtevala od velikih kompanija da kontrolišu da li unutar njihovih lanaca snabdevanja ima nanošenja štete životnoj sredini ili korišćenja dečjeg rada. Ovaj predlog se nalazi u današnjem dokumentu koji je objavljen.

Međutim, Nemačka je odbacila ovu Direktivu o korporativnoj održivosti (CSDDD), dok je 13 zemalja EU bilo uzdržano. To je dovelo do zastoja u pregovorima, i pored privremenog dogovora o nacrtu pravila koji su postigli predstavnici država EU i Evropskog parlamenta.

Ova inicijativa dolazi kao deo širih napora da se uspostave strožiji standardi zaštite ljudskih prava i životne sredine u lancima snabdevanja velikih kompanija. Belgija ističe važnost odgovornog poslovanja i transparentnosti u poslovanju, te smatra da je neophodno da kompanije preuzmu odgovornost za svoje poslovanje i uticaj na okolinu.

Sa druge strane, Nemačka je kritikovala ovaj predlog tvrdeći da bi mogao da stvori nepotrebnu birokratiju i da bi mogao da oteža poslovanje kompanijama. Mnoge druge zemlje EU su se uzdržale od odluke, pokazujući različite stavove u vezi sa ovim pitanjem.

Usvajanje ove direktive bi značilo da bi velike kompanije morale proaktivno da istražuju i prate svoje lance snabdevanja kako bi se osiguralo da ne dolazi do zloupotreba ljudskih prava ili uništavanja životne sredine. Ovo je posebno važno u današnjem svetu gde globalne kompanije imaju veliki uticaj na različite društvene i ekonomske procese.

Ovaj predlog je privukao veliku pažnju kako od strane političara tako i od strane aktivista za zaštitu ljudskih prava i okoline. Mnogi smatraju da je važno da se uspostave jasni i striktni standardi za kompanije kako bi se obezbedilo da posluju odgovorno i u skladu sa principima održivog razvoja.

Evropska unija se suočava sa brojnim izazovima u vezi sa zaštitom životne sredine i ljudskih prava, posebno u kontekstu globalizacije i rastuće moći korporacija. Stoga je važno da se uspostave efikasni mehanizmi kontrole i nadzora kako bi se sprečile zloupotrebe i očuvala priroda za buduće generacije.

Pregovori oko ovog predloga će se nastaviti u narednim nedeljama, dok će članice EU razmatrati različite stavove i moguće kompromise. Važno je da se postigne konsenzus koji će omogućiti sprovođenje efikasnih mera zaštite ljudskih prava i okoline, istovremeno vodeći računa o interesima kompanija i ekonomskim faktorima.

Ukoliko bude usvojen, ovaj predlog bi mogao imati dalekosežne posledice za poslovanje velikih kompanija u Evropskoj uniji, te bi mogao postaviti nove standarde odgovornosti i transparentnosti u lancima snabdevanja. Slediće dalje analize i debate o ovom pitanju u narednim mesecima kako bi se postigao najbolji mogući balans između zaštite ljudskih prava i interesa poslovanja.

Ovaj predlog izazvao je polemike i različite reakcije širom EU, te će biti potrebno dodatno vreme i napor da se postigne konsenzus o ovoj crucialnoj temi. EU će nastaviti da radi na unapređenju standarda zaštite ljudskih prava i životne sredine, te će tražiti načine da se efikasno reguliše poslovanje kompanija u interesu društva u celini.

Branko Simić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije