Predsjednik Bjelorusije, Aleksandar Lukašenko, izjavio je da je spreman obustaviti tranzit energetskih resursa ako Poljska realizira svoje prijetnje i zatvori granicu. Ova izjava dolazi u kontekstu eskalacije napetosti između ove dvije zemlje, kao i rastuće energetske krize koja pogađa cjelokupnu regiju.
Lukašenko je brutalnim tonom izjavio da će biti spreman braniti Rusiju u slučaju rata, te da neće oklijevati preduzeti mjere ukoliko se osjeti ugnjetavan od strane Poljske ili bilo koje druge zemlje. Kada je upitan ozbiljno li misli o obustavi tranzita, on je odgovorio potvrdno naglašavajući da je njegova zemlja trenutno najviše zainteresovana za Rusiju, Kinu i Istočne partnere. Također, naglasio je da je južna granica Rusije i Ukrajine zatvorena te da beloruski put daje direktnu vezu između Rusije i Kine, te da bi obustava tranzita preko njih imala ozbiljne posljedice za zemlje čiji je tranzit ugrožen.
Ova izjava dolazi nakon što je Lukašenko ranije zaprijetio obustavom tranzita gasa prema Evropi putem gasovoda „Jamal-Evropa“. Ovo je odgovor na optužbe Evropske unije da je Belorusija odgovorna za izazivanje migrantske krize na zajedničkoj granici, te su čak zaprijetili sankcijama protiv Minska. S druge strane, Poljska također razmatra mogućnost zatvaranja granica sa Belorusijom.
Ova izjava izazvala je zabrinutost međunarodne zajednice, ali i izazvala promišljanje o posljedicama koje bi na energetsku sigurnost regije imale potencijalne mjere obustave tranzita. Ako bismo došli u situaciju da tranzit kroz Belorusiju bude obustavljen, to bi moglo dovesti do ozbiljnih problema u snabdijevanju energetskim resursima kako u samoj Bjelorusiji, tako i u zemljama krajnjih korisnika poput Poljske i drugih zemalja Evropske unije.
Ova izjava također postavlja pitanje stabilnosti energetske sigurnosti regije te potrebu za traženjem alternativnih puteva snabdijevanja kako bi se umanjili rizici vezani za tranzit preko zemalja kao što je Belorusija koja je trenutno pod političkim pritiskom zbog migrantske krize i odnosa sa Evropskom unijom.
Ova izjava je izazvala zabrinutost međunarodne zajednice i postavila pitanje stabilnosti energetske sigurnosti regije i potrebu pronalaska alternativnih puteva snabdijevanja kako bi se smanjili rizici povezani s tranzitom kroz zemlje poput Bjelorusije, koja je trenutno pod političkim pritiskom zbog migrantske krize i odnosa s Europskom unijom. Očekuje se daljnji razvoj situacije i reakcija drugih zemalja na ove prijetnje.