Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je u Tirani na Regionalnom samitu o Planu rasta i ekonomskog približavanja da će u Beogradu formirati tim koji će rukovoditi ministar finansija Siniša Mali. Tim će svakodnevno izveštavati Vučića i predsednika vlade o napretku u realizaciji plana. Vučić je istakao da je važno stvarati prostore od interesa za građane i obećao udvostručenje privrede Srbije u narednih deset godina, što bi značilo 140 do 150 milijardi BDP-a.
Na samitu su razmatrane inicijative za uspostavljanje regionalnog tržišta i približavanje evropskom tržištu, što bi imalo koristi za poslovne veze sa Evropom i doprinelo jeftinijoj robi za građane. Vučić je naglasio važnost zelenih koridora sa EU radi unapređenja poslovanja i smanjenja troškova. Prema njegovim rečima, Srbija trenutno ima dovoljno novca i ne očekuje da joj prva tranša finansijske podrške bude isplaćena u skorije vreme.
Predsednik je u odgovoru na pitanje o stavu prema Tajvanu ponovio da je Tajvan de facto deo Kine i upitao da li neko želi srušiti sistem Ujedinjenih nacija zbog toga. Također je demantovao navode o potpisivanju sporazuma sa Ukrajinom o saradnji u vezi sa oružjem i municijom, ističući podršku teritorijalnom integritetu obe zemlje.
Vučić je istakao da je samit u Tirani bio važan dan za Srbiju i zapadni Balkan, te da je fokus bio na ekonomskim inicijativama i planovima za budućnost. Njegova najava o formiranju tima za nadzor realizacije plana rasta i ekonomskog približavanja ukazuje na ozbiljan pristup ostvarivanju ciljeva za unapređenje ekonomije i poslovnog okruženja. Udvostručenje privrede i ciljani rast BDP-a predstavljaju ambiciozne planove, ali ukazuju na posvećenost liderstva da ostvari ekonomske ciljeve zemlje.
Osim toga, Vučićeva reakcija na pitanje o odnosu prema Tajvanu i Ukrajini pokazuje jasno definisan stav i podršku međunarodnim principima teritorijalnog integriteta. Srbija, prema njegovim rečima, podržava i poštuje Povelju UN i rezolucije kao osnovu međunarodnog prava. Ova izjava potvrđuje spremnost Srbije da poštuje međunarodne standarde i norme, kao i da gradi partnerske odnose sa drugim zemljama.
Kao zemlja koja teži evropskim integracijama, Srbija ima mnogo koristi od regionalne saradnje i približavanja evropskim standardima. Uvođenje zelenih koridora i unapređenje infrastrukture su ključni faktori za olakšavanje poslovanja i trgovine. Vučićeva najava o udvostručenju privrede i ambicioznom cilju od 140 do 150 milijardi BDP-a u narednih deset godina postavlja visoke standarde za ekonomski razvoj zemlje, ali u isto vreme pokazuje optimizam i veru u uspeh.
Ukupno gledano, Vučićeva prisutnost na samitu u Tirani i njegove izjave o ekonomskim planovima i spoljnoj politici predstavljaju važan korak ka ostvarivanju ciljeva razvoja Srbije. Njegova odlučnost i posvećenost unapređenju ekonomije, kao i jasno definisani stavovi o spoljnim odnosima, doprinose jačanju položaja zemlje u regionu i međunarodnoj zajednici.