„GASA JEDNOSTAVNO NEĆE BITI“ Medvedev zapretio Evropi ukoliko se odluči na ovaj potez

Stefan Nikolić аватар

Zamenik šefa ruskog Saveta bezbednosti Dmitrij Medvedev upozorava da bi eventualna gornja granica cene ruskog gasa u Evropi mogla rezultirati nedostatkom tog gasa na tržištu. Ovo upozorenje dolazi kao odgovor na predlog predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da se postave ograničenja cene ruskog gasa s ciljem sprječavanja manipulacija energetskim tržištima od strane predsednika Vladimira Putina.

Medvedev je izjavio da bi uvođenje gornjih cena gasa moglo dovesti do iste situacije kao što je i s naftom, a to je nedostatak ruske nafte na evropskom tržištu. Istaknuo je kako ruski gas jednostavno neće biti dostupan u Evropi ako se uvedu ograničenja cene. Medvedevljeva izjava dolazi kao odgovor na poziv Ursule fon der Lajen za postavljanjem gornjih granica za cenu, kako bi se zaustavili Putinovi pokušaji manipulacije europskim energetskim tržištem.

Ova rasprava oko cene ruskog gasa dolazi u kontekstu trenutnih napetosti između Rusije i Zapada, posebice nakon invazije Rusije na Ukrajinu prošlog mjeseca. Rusija je veliki isporučitelj plina u Europu, a ova situacija s Ukrajinom uvelike je utjecala na energetsku sigurnost kontinenta. Postavljanje ograničenja cijene ruskog gasa naišlo je na podršku dijela europskih zemalja, dok su druge skeptične zbog mogućeg utjecaja na opskrbu plinom.

Nemačka, koja je jedan od najvećih korisnika ruskog plina, podržala je Fon der Lajenov prijedlog, tvrdeći da bi se ograničenjem cijene plina smanjio utjecaj Rusije na europsko tržište. S druge strane, Poljska je izrazila zabrinutost, tvrdeći da bi takve mjere mogle dovesti do povećanja cijena plina za potrošače.

Ova situacija također ukazuje na sve veću ovisnost Europe o ruskim energentima, te na potrebu diverzifikacije energetskih izvora. Povećanje ulaganja u obnovljive izvore energije kao i traženje drugih dobavljača plina označeno je kao ključni korak prema smanjenju ovisnosti o ruskom plinu.

Rasprava o cijeni ruskog plina dolazi u vrijeme kada se Europa suočava s rastućim ekonomskim izazovima i prijetnjama od klimatskih promjena. Smanjenje emisija stakleničkih plinova i prelazak na održive izvore energije postali su prioriteti za europske zemlje, te se postavlja pitanje održivosti dugoročnog korištenja fosilnih goriva poput ruskog plina.

U međuvremenu, sami potrošači plina u Europi suočavaju se s rastućim cijenama energenata, što dodatno pojačava potrebu za pronalaskom održivih energetskih rješenja. Uvođenjem ograničenja cijene ruskog plina, postavlja se pitanje kako će to utjecati na cijene energenata za potrošače i industriju, te kakve će posljedice to imati na ekonomiju i energetsku sigurnost Europe.

Sukobi oko cijena plina i energetske sigurnosti samo su jedan od segmenata napetosti između Rusije i Zapada. Geostrateški interesi, vojne provokacije i ekonomska pitanja sve više pogoršavaju odnose između dviju strana, stavljajući Europu u izazovnu poziciju. Potrebno je pažljivo balansirati između energetske sigurnosti, održivosti i političkih interesa kako bi se osigurao stabilan i prosperitetan put za budućnost Europe.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije