Glavni pobednici rata u Ukrajini su naftne kompanije

Branko Simić аватар

Pet najvećih svjetskih naftnih kompanija ostvarilo je profit od 260 milijardi eura od početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, koji je doveo do dramatičnog povećanja cijena energenata i računa domaćinstava, objavila je međunarodna nevladina organizacija Global Witness.

Reč je o kompanijama Shell, British Petroleum (BP), Chevron, ExxonMobil i Total Energija, prenosi Guardian. Britanski energetski divovi Shell i BP su od početka rata ostvarili ukupni profit od 87,4 milijardi eura, a Global Witness procenjuje da je ova suma dovoljna da se pokriju svi računi za struju britanskih domaćinstava u 17 uzastopnih meseci.

Shell je od drugog kvartala 2022. godine do sada zabeležio profit od 54,6 milijardi eura, a BP 32,8 milijardi eura. Pomenute kompanije uprkos velikim zaradama smanjuju svoje ciljeve za zaštitu klime i fokusiraju se na naftne projekte koji im donesu visok profit, tvrdi Global Witness.

Rat u Ukrajini je bio katastrofalan za milione ljudi, od običnih Ukrajinaca koji žive u senci rata do domaćinstava širom Evrope koja ulažu napore da zagreju svoje domove, naveo je viši istraživač za fosilna goriva organizacije Global Witness Patrik Galej. Prema njegovim riječima, analiza pokazuje da su, bez obzira na to šta se dešava na linijama fronta, glavni pobednici rata u Ukrajini velike naftne kompanije.

Na globalnom nivou, vrijednost akcija naftnih kompanija značajno je porasla tokom posljednjih nekoliko mjeseci, dok je cijena nafte na svjetskom tržištu dosegnula najviše nivoe u posljednjih nekoliko godina. Ovi profiti dolaze u vrijeme kada su cijene goriva i drugih energenata širom svijeta na rekordno visokim nivoima, što dovodi do dodatnog finansijskog pritiska na domaćinstva i privredu.

Global Witness poziva na hitnu akciju za smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva i tranziciju ka obnovljivim izvorima energije kako bi se smanjio uticaj na klimatske promjene i zaštitila energetska sigurnost.

Što se tiče političke situacije, sukobi u Ukrajini i dalje traju, a njihov uticaj se osjeća širom Evrope i svijeta. Kao rezultat toga, ribari i farmeri bježe sa svojih radnih mjesta, a hiljade civila su ostale bez domova i osnovnih potrepština.

Osim toga, kroz niz satelitskih snimaka, Global Witness je dokumentovala štetu koju su naftne kompanije prouzrokovale u Ukrajini, uključujući nesreće i curenja nafte koji predstavljaju ozbiljan rizik za životnu sredinu i stanovništvo.

Većina tih kompanija, međutim, tvrdi da poštuju najviše standarde zaštite životne sredine i da rade na smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte. Ipak, Global Witness upozorava da im je prioritet ipak profit, a ne zaštita životne sredine i klimatske promjene.

S obzirom na sve ovo, neophodno je da se politička situacija u Ukrajini što prije stabilizuje, kako bi se smanjili negativni uticaji naftnih kompanija na životnu sredinu i stanovništvo. Također, neophodno je da se preduzmu koraci ka diversifikaciji izvora energije i smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva kako bi se smanjio uticaj na klimatske promjene i povećala energetska sigurnost širom svijeta.

Uz sve ovo, neophodno je da se javnost bolje informiše o uticaju naftnih kompanija na globalni ekosistem i da se pritisne vlasti i političke lideri kako bi se preduzele adekvatne mjere za zaštitu životne sredine i smanjenje zavisnosti od ugljovodonika. Samo na taj način možemo se nadati boljoj budućnosti za našu planetu i njene stanovnike.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije