Globalna potražnja za gasom će u 2024. porasti za 2,5 odsto

Branko Simić avatar

Prema novoj prognozi Međunarodne agencije za energiju (IEA), globalna potražnja za gasom će do 2024. godine porasti za 2,5 odsto godišnje, što je ekvivalentno porastu od 100 milijardi kubnih metara. U prošloj godini, globalna potražnja za gasom je porasla za samo 0,5 odsto, a pad potražnje u Evropi je bio posebno izražen.

Prema IEA, potrošnja prirodnog gasa u Evropi je u 2023. godini pala za sedam odsto u odnosu na prethodnu godinu, što je najniži nivo potražnje od 1995. godine. Ovom padu potražnje doprinela je brza ekspanzija obnovljivih izvora energije i povećana dostupnost nuklearne energije.

IEA ističe da rast tražnje za gasom i ograničena ponuda tečnog prirodnog gasa (LNG) mogu značajno uticati na fluktuaciju svetskih cena gasa tokom godine. Također, na cenu gasa mogu uticati razni geopolitički faktori, kao što su sukobi u Ukrajini ili na Bliskom istoku.

Međunarodna agencija za energiju ističe da će globalna potražnja za gasom nastaviti da raste, a da će se geopolitički faktori kao i ograničena ponuda tečnog prirodnog gasa, uticati na cene gasa u narednim godinama. S obzirom na predviđeni rast potražnje za gasom, očekuje se da će kompanije koje se bave proizvodnjom i isporukom gasa imati značajne prihode u narednim godinama.

Ovi podaci su od izuzetnog značaja za države koje se bave proizvodnjom gasa, ali i za potrošače širom sveta. Geopolitički faktori koji mogu uticati na cene gasa, kao što su sukobi i ograničena ponuda tečnog prirodnog gasa, mogu dovesti do fluktuacije cena gasa na svetskom tržištu.

S obzirom na navedene faktore, očekuje se da će se države koje se bave proizvodnjom prirodnog gasa fokusirati na povećanje proizvodnje i isporuke gasa, kako bi ispunile rastuću potražnju. Također, potrošači će morati da razmotre alternativne izvore energije i rešenja, kako bi se prilagodili potencijalnim fluktuacijama cena gasa na tržištu.

Kako se globalna potražnja za gasom bude povećavala, očekuje se da će se i tržište gasa povećavati i razvijati. Kompanije koje se bave proizvodnjom i isporukom gasa će imati priliku da ostvare značajne prihode, dok će potrošači morati da prate tržište i prilagode svoje potrošačke navike kako bi se nosili sa mogućim promenama cena.

IEA ističe da je važno pratiti trendove u potražnji za gasom kako bi se adekvatno planirale investicije i razvoj gasnog sektora. Također, države i kompanije trebaju da razmatraju moguće scenarije fluktuacije cena gasa i da prilagode svoje strategije u skladu sa tim.

Očekuje se da će globalna potražnja za gasom nastaviti da raste u narednim godinama, a da će se geopolitički faktori i ograničena ponuda tečnog prirodnog gasa odraziti na cene gasa na svetskom tržištu. Potrošači i kompanije koje se bave proizvodnjom i isporukom gasa treba da prate trendove i budu spremni da se prilagode mogućim promenama na tržištu.

Branko Simić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije