Gmail na udaru neviđene prevare – ako vam stigne ova poruka nikako je ne otvarajte

Stefan Nikolić avatar

Svih 1,8 milijardi korisnika Gmail-a suočava se sa ozbiljnom prevarom koja koristi napredne tehnike kako bi prevarila žrtve i omogućila hakerima pristup njihovim nalozima. Ova prevara, koja kombinuje veštačku inteligenciju i sofisticirane metode obmane, predstavlja ozbiljnu pretnju za sve korisnike e-mail servisa. Poruke koje primaju korisnici često sadrže lažne informacije o sumnjivoj aktivnosti na njihovim nalozima, uz telefonski poziv koji ih obaveštava da će uskoro primiti dodatne instrukcije putem e-maila.

Prevaranti koriste lažne veb stranice koje izgledaju identično kao Google, kako bi ubedili korisnike da unesu svoje podatke za prijavljivanje. Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju da je cilj ovih napada da žrtve dostave kod za oporavak Gmail naloga, verujući da je to neophodno za vraćanje pristupa svom nalogu. Osim Gmail naloga, svi drugi servisi povezani sa ovom platformom takođe su otvoreni za hakerske napade, što dodatno povećava rizik za korisnike.

FBI je izdao upozorenje u kojem naglašava da ovakve sofisticirane taktike mogu dovesti do ozbiljnih finansijskih gubitaka, oštećenja reputacije i kompromitovanja osetljivih podataka. U izveštaju kompanije Malwarebytes, navodi se da ne bi trebalo olako shvatiti upozorenje FBI-a, jer su alati veštačke inteligencije koje sajber kriminalci koriste lako dostupni i relativno jeftini. Naime, istraživanja pokazuju da cene naprednih e-mail napada mogu početi već od 5 dolara.

U okviru ovog fenomena, istraživanje je pokazalo da se uverljiv deepfake može kreirati za manje od 10 minuta, što prevarantima omogućava brzu i efikasnu izradu lažnih sadržaja. Iako su elementi korišćeni u ovim napadima već poznati, kombinacija njih čini kampanje izuzetno efikasnim. Stručnjaci za sajber bezbednost preporučuju korisnicima Gmail-a da budu oprezni i izbegavaju otvaranje sumnjivih e-mailova.

Malwarebytes je izdao smernice kako bi korisnici mogli da zaštite svoje naloge od ovih napada. Preporučuju da nikada ne klikću na linkove ili preuzimaju fajlove iz neočekivanih e-mailova. Takođe, korisnicima se savetuje da ne unose lične podatke na veb sajtovima osim ako nisu potpuno sigurni da su legitimni. Preporučuje se korišćenje menadžera lozinki za automatsko popunjavanje podataka samo na pouzdanim sajtovima, kao i stalno praćenje naloga za znakove neovlašćenog pristupa.

Osim prevara vezanih za Gmail, FBI je izdao i upozorenje za korisnike iPhone i Android telefona o novim prevarama koje mogu ugroziti bankovne račune i lične podatke. Korisnicima se savetuje da prekinu poziv ako primaju sumnjive pozive od osoba koje tvrde da su članovi banke ili policije. Ova nova shema prevara koristi tehnologiju „spoof“ ID broja, što omogućava prevarantima da se lažno predstavljaju kao poznate institucije.

Prevara se brzo širi, a prevaranti se mogu predstavljati kao bilo ko, uključujući policijske službenike. Zvaničnici iz Long Ajlenda u Njujorku izvestili su o incidentima u kojima su stanovnici kontaktirani od strane osoba koje su se predstavljale kao članovi policije, tražeći novac pod izgovorom da imaju nalog za hapšenje. FBI savetuje svakome ko primi takav poziv da ne daje lične podatke i da odmah prekine vezu.

Ukoliko sumnjate da je prevarant pokušao da vas prevari, preporučuje se da kontaktirate pravu instituciju koristeći njihov verifikovani broj telefona. Ove mere opreza su ključne u očuvanju ličnih podataka i finansijske sigurnosti u današnjem digitalnom svetu, gde prevaranti koriste sve sofisticiranije tehnike za obmanu korisnika.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije