Google dijeli uočeno curenje nafte i gasa

Stefan Nikolić avatar

Satelit MethaneSAT će biti lansiran sljedećeg mjeseca, a njegova svrha je pratiti emisiju metana širom svijeta kako bi se utvrdili glavni izvori stakleničkih plinova. Ovaj projekt se realizira u saradnji sa EDF, Novozelandskom svemirskom agencijom, Univerzitetom Harvard, Googleom i drugim kompanijama.

Svi prikupljeni podaci će biti dostupni putem Google Clouda, a Google će također obezbijediti računarske mogućnosti za obradu informacija kako bi se napravila mapa sa uočenim curenjem nafte i gasa. Osim toga, Google će koristiti vještačku inteligenciju za identifikaciju komponenti naftne i gasne infrastrukture, kako bi se lakše razumjelo koji tipovi opreme najviše „popuštaju“.

Partneri na projektu smatraju da će ove informacije biti od velike važnosti za energetske kompanije, istraživače i javni sektor, kako bi se predvidjela i ublažila emisija metana na komponentama koje su najosjetljivije.

Lansiranje MethaneSAT satelita dolazi u trenutku kada vlade širom svijeta nastoje pronaći kratkotrajne alternative za gas staklene bašte, a preko 50 država i nezavisnih operatera nafte i gasa pokušava smanjiti curenje metana.

Ovaj projekt je važan jer izuzetno visoka koncentracija metana u atmosferi doprinosi globalnom zagrijavanju i klimatskim promjenama. Prema izvještaju UN-a, metan ima 25 puta veći uticaj na globalno zagrijavanje u odnosu na CO2, a njegova emisija izaziva ozbiljne ekološke probleme.

Trenutno, ne postoji precizan način praćenja emisije metana. Zbog toga će MethaneSAT biti od izuzetne važnosti za pronalaženje glavnih izvora emisije, kao i za identifikaciju oblasti gdje curenje metana ima najveći uticaj na okolinu.

S obzirom na to da će MethaneSAT pružiti detaljne informacije o emisiji metana, to će biti od velike pomoći kada je u pitanju donošenje odluka o strategijama za smanjenje globalnog zagrijavanja.

Očekuje se da će MethaneSAT biti od ključnog značaja za zemlje, kompanije i istraživačke institucije koje se bave pitanjima zaštite okoline i smanjenja emisija stakleničkih gasova.

Ovaj projekat je samo jedan od mnogih koji se realiziraju u cilju smanjenja negativnog uticaja na okolinu i ublažavanja klimatskih promjena. S obzirom na to da su posljedice klimatskih promjena veoma ozbiljne i da se svakodnevno osećaju širom svijeta, inicijative poput MethaneSAT su od izuzetne važnosti za očuvanje planete i zaustavljanje globalnog zagrijavanja.

Lansiranje MethaneSAT satelita će biti od izuzetne važnosti za praćenje emisije metana na globalnom nivou, kao i za identifikaciju glavnih izvora u cilju smanjenja negativnog uticaja na okolinu. Očekuje se da će ovaj projekat imati značajan uticaj na donošenje odluka u vezi sa zaštitom životne sredine i smanjenjem emisija stakleničkih gasova.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije