Direktor Fonda PIO-a, Relja Ognjenović, objavio je najnovije saopštenje u vezi sa penzionerima, ističući pozitivna kretanja u naplati doprinosa koji se nastavljaju i u ovoj godini. On je naglasio da je ovo odraz stabilne nacionalne ekonomije, konstantnog povećanja broja zaposlenih i njihovih zarada. Porast penzija je rezultat ubrzanog privrednog rasta i investicija, što je omogućilo povećanje broja zaposlenih i njihovih zarada, što doprinosi naplati doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Prema podacima Fonda PIO-a, broj osiguranika u privatnom sektoru je povećan za gotovo 500.000, dok je u javnom sektoru smanjen za 78.000, od 2013. godine.
Ognjenović ističe da mere koje država sprovodi kako bi jačala ekonomiju doprinose jačanju institucija sistema i poboljšanju kvaliteta života građana. Zbog povećanja privrednih subjekata, broja zaposlenih i visina plata, posebno u privatnom sektoru, penzijski sistem je u povoljnom položaju. Neto penzije su činile 9,3% BDP-a u 2023. godini, što stvara uslove za usklađivanje penzija prema neto zaradama, a od januara 2024. godine usklađivanje penzija će iznositi 14,8% BDP-a.
Ognjenović je istakao da su rezultati naplate doprinosa za prvih šest meseci ove godine veoma dobri. Ukupno naplaćeni doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje u tom periodu su bili za 9,57 milijardi viši od planiranog, odnosno za 2,41%. U poređenju sa istim periodom prethodne godine, prihodi od doprinosa su porasli za 55 milijardi dinara, odnosno za 15,61%. Ovo su veoma pozitivni pokazatelji koji ukazuju na stabilan rast doprinosa i jačanje penzijskog sistema.
Odgovarajući na pitanja novinara, Ognjenović je istakao i da je Fond PIO-a unapredio efikasnost u naplati doprinosa, kako bi osigurao stabilnost penzijskog sistema i redovno isplatu penzija. Takođe je najavio da će Fond nastaviti sa aktivnostima koje će poboljšati funkcionisanje sistema i obezbediti bolje uslove za penzionere.
Reakcije na najnovija saopštenja su pozitivne, kako među penzionerima, tako i među ekonomskim stručnjacima. Mnogi smatraju da je ovo dokaz stabilnosti i rasta nacionalne ekonomije, kao i učinkovitosti mera koje država preduzima kako bi podržala privredni rast. Povećanje broja zaposlenih i zarada direktno doprinosi povećanju prihoda od doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, što omogućava poboljšanje uslova za penzionere i stabilnost penzijskog sistema u celini.
Uprkos pozitivnim rezultatima, Ognjenović je istakao da je potrebno nastaviti sa podrškom ekonomskim reformama i jačanjem institucija kako bi se osigurala dugoročna održivost penzijskog sistema. Takođe je naglasio važnost socijalne inkluzije i brige o najranjivijim grupama u društvu, uključujući i penzionere.
Uprkos izazovima koje su doneli globalna pandemija i ekonomska kriza, penzijski sistem Srbije pokazao je otpornost i sposobnost da se prilagodi promenama u okruženju. Ognjenović veruje da će nastavak pozitivnih trendova u naplati doprinosa omogućiti dalje poboljšanje uslova za penzionere i održivost penzijskog sistema u budućnosti.
U zaključku, Ognjenović je istakao da je fond PIO-a posvećen pružanju sigurnosti i podrške penzionerima, te da će nastaviti sa aktivnostima koje će doprineti stabilnosti penzijskog sistema i poboljšanju kvaliteta života svih građana.