Mozes Lejk, gradić s oko 25 hiljada stanovnika u saveznoj državi Vašington, pridružio se ekonomiji čiste energije u SAD postavši odredište za proizvodnju baterija za električna vozila. Kompanije poput Grupa 14 Tehnologija i Sila Nanotehnologije transformiraju lokalnu ekonomiju, prelazeći sa poljoprivrede na tehnološku proizvodnju. Uz 100 miliona dolara federalnih donacija, ove kompanije se takmiče da osiguraju domaći lanac snabdevanja za baterije za električna vozila, nadajući se da će smanjiti prepreke prihvatanju EV-a.
Direktor Grupa 14 Tehnologija, Nik Anderson, ističe da su prve baterijske komponente proizvedene u Mozes Lejku namenjene širokoj upotrebi – od EV-a do pametnih telefona. Rosendo Alvarado, menadžer Sila Nanotehnologije, naglašava brzu i uzbudljivu transformaciju grada i mogućnosti koje donosi nova industrija. Ove kompanije zamenjuju grafit silicijumom u litijumskim baterijama radi smanjenja uvoza i povećanja efikasnosti.
Kompanije poput Sila i Grupa 14 Tehnologija nastoje smanjiti vreme punjenja električnih vozila kako bi olakšale njihovu širu upotrebu. Administracija predsednika Džoa Bajdena podržava EV kao deo klimatske agende, dok većina republikanskih kandidata to odbacuje. Džin Berdičevski iz Sila Nanotehnologije smatra da SAD, kao pioniri u EV tehnologijama, ne bi trebalo da propuste priliku za inovacijama, bez obzira na političke razlike.
Unatoč kontroverzama oko obnovljivih izvora energije, Mozes Lejk se nada da će imati koristi od novih industrija koje donose stotine radnih mesta. Transformacija grada u tehnološko središte i proizvodno odredište za EV baterije simbolizira promene koje se dešavaju u Americi u nastojanju da se pređe na održivu energiju i električna vozila. S obzirom na podršku federalne vlade i inovacije koje donose kompanije poput Grupa 14 Tehnologija i Sila Nanotehnologije, Mozes Lejk se nada da će postati lider u proizvodnji baterija za električna vozila i doprineti globalnoj transformaciji prema čistoj energiji.