Kvačilo je jedan od najvažnijih, ali i najosetljivijih delova svakog automobila. Mnogi vozači ga često uzimaju zdravo za gotovo, ne razumevajući da pravilno korišćenje direktno utiče na trajnost vozila i troškove održavanja. Nažalost, iz neznanja ili loših navika, mnogi vozači prave ozbiljne greške koje mogu značajno skratiti vek kvačila, pa čak i izazvati oštećenja na menjaču i drugim delovima sistema prenosa snage. U ekstremnim slučajevima, potpuno nov set kvačila može biti uništen u samo jednom lošem manevru.
Kvalitet vozača često se procenjuje prema trajnosti kvačila – dobar vozač može sačuvati kvačilo tokom celog veka automobila, dok loš vozač može izazvati njegovo prerano trošenje. U nastavku se fokusiramo na dve najčešće greške koje vozači prave i kako ih izbeći.
Jedna od najčešćih i najopasnijih grešaka jeste kretanje napred iz rikverca pre nego što se vozilo potpuno zaustavi. Ova loša navika se često razvija zbog potrebe za brzim manevrisanjem, ali posledice po automobil mogu biti ozbiljne. Kada vozač, umesto da zaustavi automobil kočnicom, krene napred iz rikverca, dolazi do naglog opterećenja lamele kvačila, sinhronih prstenova u menjaču i homokinetičkih zglobova. Snaga potrebna za zaustavljanje automobila i njegovo pokretanje u suprotnom smeru prenosi se kroz kvačilo, što dovodi do desetostruko većeg habanja nego pri normalnom kretanju.
Zato je važno uvek potpuno zaustaviti vozilo pomoću kočnice pre nego što promenite pravac kretanja. Tek kada je automobil potpuno mirovan, prebacite menjač iz rikverca u prvi stepen prenosa i lagano krenite unapred. Ovime čuvate ne samo kvačilo, već i ceo sistem prenosa snage.
Druga učestala greška je zadržavanje automobila na uzbrdici pomoću polu-pritisnutog kvačila i menjača u prvom stepenu. Mnogi vozači, naročito u gradskim uslovima vožnje gde često dolazi do kraćih zaustavljanja, koriste ovu metodu kako bi sprečili da im vozilo krene unazad. Iako deluje kao praktično rešenje, ova navika ubrzava trošenje lamele kvačila.
Dok motor radi, a automobil stoji na uzbrdici sa delimično otpustenim kvačilom, lamela se nalazi u stalnom trenju. Vremenom, ovo dovodi do njenog pregrevanja, istrošenosti i konačnog kvara, što može rezultirati skupom zamenom celog seta kvačila. Ukoliko se zadržavate na uzbrdici na kratko, najbolja praksa je da držite automobil pritisnutom nožnom kočnicom, uz potpuno pritisnutu pedalu kvačila i menjač u prvom stepenu.
Ako znate da ćete stajati duže, preporučuje se aktiviranje ručne (parkirne) kočnice, ubacivanje menjača u ler i puštanje kvačila. Kada dođe trenutak da krenete, jednostavno pritisnite kvačilo, ubacite u prvi stepen, otpustite ručnu kočnicu i nastavite vožnju.
Iako se čini da su ovo male greške, njihovo izbegavanje može značajno produžiti vek trajanja kvačila i smanjiti troškove održavanja automobila. Edukacija vozača o pravilnom korišćenju kvačila i razumevanje njegovih funkcija može pomoći da se izbegnu skupi popravci i povećaju sigurnost na putu. Vozači bi trebali biti svesni svojih navika i truditi se da ih poboljšaju kako bi obezbedili dugotrajnost svog vozila i uštedu na troškovima. Uvek je bolje biti oprezan i pažljivo upravljati svojim vozilom, nego se suočiti sa posledicama loših navika koje mogu dovesti do ozbiljnih kvarova.