Grupa senatora predložila pooštravanje zakona o trgovini zbog Kine

Branko Simić avatar

Grupa američkih senatora iz redova demokrata i republikanaca danas je najavila predlog za pooštravanje zakona o trgovini, usled rastućih zabrinutosti zbog kineske inicijative Pojas i put. Na čelu ove grupe nalazi se republikanac Tod Jang i demokratska senatorka Tina Smit, a njihov predlog dolazi u trenutku kada se sve više postavlja pitanje konkurentnosti između Sjedinjenih Američkih Država i Kine.

Inicijativa Pojas i put, koju je pokrenuo kineski predsednik Si Đinping 2013. godine, ima za cilj da poveže Kinu sa zemljama širom Azije, Evrope i Afrike kroz infrastrukturne projekte i ekonomske investicije. Međutim, kritičari smatraju da ova inicijativa služi kao alat za širenje kineskog uticaja i jačanje ekonomskih veza koje bi mogle ugroziti američke interese.

Predloženi zakon bi omogućio američkom ministarstvu trgovine da koristi nove instrumente za regulisanje trgovinskih praksi Kine, a senator Jang je istakao da je važno da se američka ekonomija zaštiti od nefer konkurencije. „Ovaj zakon će nam pomoći da osiguramo da naše trgovinske prakse budu poštene i da se zaštitimo od nepoštenih praksi koje dolaze iz Kine,“ rekao je Jang.

Senatorka Smit je dodala da je neophodno da Sjedinjene Američke Države preduzmu korake kako bi se suprotstavile pretnjama koje dolaze s Istoka. „Kina koristi svoje ekonomske resurse kako bi ostvarila geopolitičke ciljeve. Moramo da budemo spremni da se suočimo s tim izazovima,“ naglasila je Smit.

Ovaj zakon dolazi u trenutku kada su odnosi između SAD-a i Kine na najnižem nivou u poslednjim decenijama. Osim trgovinskih tenzija, postoje i pitanja vezana za ljudska prava, tehnološku sigurnost i regionalne sukobe, kao što su oni u Južnom kineskom moru. Ove tenzije su dodatno pojačane zbog nedavnih incidenata, uključujući i američke vojne operacije koje se sprovode u blizini kineskih obala.

Prema rečima analitičara, pooštravanje trgovinskih zakona može imati direktne posledice na američke kompanije koje posluju u Kini, kao i na globalne lance snabdevanja. Mnoge američke kompanije zavise od kineskih dobavljača i tržišta, a promene u zakonodavstvu bi mogle dovesti do povećanja troškova poslovanja i smanjenja konkurentnosti.

U međuvremenu, Kineska vlada je izrazila zabrinutost povodom ovog predloga, ističući da bi takvi koraci mogli da naruše bilateralne odnose i dodatno otežaju trgovinske odnose između dve zemlje. „Sjedinjene Američke Države bi trebale da prestanu sa politikom koja stvara tenzije i da se vrate konstruktivnom dijalogu,“ izjavio je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova.

Iako je ovo samo prvi korak u procesu donošenja zakona, mnogi smatraju da će predlog imati podršku u Senatu, s obzirom na rastući konsenzus oko potrebe za jačanjem američke pozicije na globalnoj trgovinskoj sceni. U narednim mesecima, očekuje se da će se održati rasprave o ovom predlogu, a moguće je da će se u zakon uvrstiti i dodatne mere koje će se odnositi na druge aspekte trgovinskih odnosa sa Kinom.

Ova situacija ukazuje na to da su trgovinski odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Kine postali kompleksni i da je potrebno pažljivo pristupiti ovom pitanju kako bi se izbegle daljnje eskalacije. U vreme kada se globalni ekonomski pejzaž brzo menja, politika Sjedinjenih Američkih Država prema Kini će biti ključna za buduće trgovinske i ekonomske tokove.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije