Kompanija Gugl pristala je da isplati 350 miliona dolara akcionarima koji su je tužili zbog softverskog problema na društvenoj mreži Gugl+, koja je kasnije ugašena, saopštio je danas sud u San Francisku. Softverski problem je ugrozio bezbednost podataka korisnika platforme i 2018. godine doveo do razotkrivanja njihovih ličnih podataka, prenosi Rojters. Uprkos tome, Gugl je mesecima krio da je došlo do bezbednosnog propusta, dok je javno isticao svoju posvećenost očuvanju bezbednosti podataka njegovih korisnika, navodi agencija.
Ovo je prvi put da je neka velika tehnološka kompanija plaćala odštetu akcionarima zbog tužbi povezanih sa softverskim problemima. Gugl je u aprilu 2019. godine pristao da zatvori Gugl+ i isplati odštetu korisnicima zbog ovog problema, ali je sada pristao i na dodatnu odštetu akcionarima koji su tužili kompaniju.
Suđenje je trebalo da počne prošle nedelje, ali je Gugl postigao vansudsko poravnanje sa akcionarima. Sudija je ocenio da je iznos od 350 miliona dolara prihvatljiv i da će biti isplaćen akcionarima koji su tužili kompaniju.
Gugl je priznao da je imao softverski propust koji je ugrozio bezbednost podataka korisnika Gugl+ mreže. Ovo je dovelo do brojnih kritika i pritisaka na kompaniju, kako od strane korisnika, tako i od strane regulatornih tela. Bezbednost podataka korisnika je postala jedna od najvažnijih tema u tehnološkoj industriji, posebno nakon velikih skandala kao što je afera sa kompanijom Kembridž entiliti analitika.
Gugl je tokom suđenja tvrdio da nije skrivao propust namerno, već da je bio rešen da ga otkloni pre nego što izađe u javnost. Međutim, akcionari su tvrdili da je kompanija morala ranije da obavesti javnost o ovom problemu, kako bi oni mogli da donesu informisane odluke o svojim investicijama.
Odluka suda u San Francisku sada je postala presedan u američkoj pravnoj istoriji, jer je prvi put da je kompanija plaćala odštetu akcionarima zbog softverskog problema. Ovo može da otvori put novim tužbama protiv tehnoloških kompanija, koje sve više postaju meta kritika zbog nedovoljne zaštite podataka svojih korisnika.
Gugl će morati da isplati odštetu u iznosu od 350 miliona dolara, ali to neće biti značajan udarac za finansijski status kompanije. Ipak, ova presuda može da ima velike posledice na njihov imidž i reputaciju, kao i na ponašanje drugih tehnoloških kompanija u vezi sa zaštitom podataka.
U međuvremenu, Gugl se izvinio korisnicima zbog ovog problema i istakao da su preduzeli sve neophodne mere kako bi osigurali bezbednost podataka korisnika u budućnosti. Takođe, kompanija je najavila da će uložiti dodatna sredstva u razvoj tehnologije zaštite podataka i obuku zaposlenih kako bi se sprečile ovakve situacije u budućnosti.
Očekuje se da će ova presuda imati dalekosežne posledice u tehnološkoj industriji i da će primorati druge kompanije da ozbiljnije shvate pitanje bezbednosti podataka. Takođe, ovo može da bude podsticaj za akcionare da podnose tužbe protiv kompanija koje ne uspevaju da zaštite podatke svojih korisnika.
U svakom slučaju, ova presuda je još jednom potvrdila važnost zaštite podataka korisnika u digitalnom dobu i naterala kompanije da ozbiljno shvate ovu obavezu. Nadamo se da će ovo biti podsticaj za sve kompanije da ulože dodatne napore u zaštitu podataka svojih korisnika i da će se ovakve situacije ubuduće izbeći.