Hajka na Đukanovića! Zbog jednog posta o CRTI, oglasila se i ala i vrana!

Stefan Nikolić аватар

Advokat Vladimir Đukanović, član Srpske napredne stranke (SNS), nedavno je postao predmet žestoke javne rasprave koju su pokrenuli mediji, opozicioni političari i građanske inicijative. Svoj stav izneo je u vezi sa takozvanim nezavisnim posmatračima izbora iz NVO Crta.

Đukanović je izrazio svoje mišljenje na društvenoj mreži Iks, gde je izjavio da bi trebalo da se podnesu krivične prijave protiv ljudi iz CRTA zbog obmane javnosti u vezi sa navodnom izbornom krađom, kao i zbog uznemiravanja javnosti. Takođe, izrazio je mišljenje da bi CRTU, kao lobističku organizaciju, trebalo zabraniti.

Nakon ovih izjava, Đukanović je postao meta napada političkih protivnika, uključujući i same predstavnike CRTA. Jedan od odgovora koje je dobio od njih bila je ocena da su njegove izjave pretnja. Međutim, Đukanović je istakao da to nije slučaj, već samo izražavanje njegovih ličnih stavova.

U raspravu se uključio i Rodoljub Šabić, koji je kritikovao Đukanovića, nazvavši njegove izjave pretnjama i pozivima na ugrožavanje sigurnosti. Međutim, Đukanović je uzvratio na ove optužbe, nazivajući ih glupošću i ističući da iznosi svoje lične stavove.

Ubrzo se u raspravu uključio i Radomir Lazović iz takozvanog Zeleno-levog fronta, koji je pohvalio Đukanovića za njegovu osudu, ali ga istovremeno kritikovao. Đukanović je odgovorio da mu je drago što je pogodio njihove političke aktiviste, aludirajući na Lazovićevu posetu Zanzibaru.

U kritikama na račun Đukanovića uključio se i Dragan Đilas, šef tajkunske koalicije okupljene oko liste „Srbija protiv nasilja“. Međutim, ovaj politički napad nije bio dobro primljen, i Đukanović je ovu situaciju iskoristio da mu odgovori na isti način kao i prethodnim kritičarima.

Ovi događaji su izazvali burnu reakciju u srpskoj javnosti, uz brojne komentare i stavove podrške ili osude prema Đukanoviću. Ova diskusija otvorila je pitanje slobode izražavanja i prava na iznošenje ličnih stavova u politici i javnom životu.

S obzirom na to da su ove izjave izazvale različite reakcije u javnosti, nije iznenađujuće što su se mnogi građani uključili u diskusiju na društvenim mrežama, gde su iznosili svoje stavove i komentare. Očigledno je da su političke pozicije u Srbiji veoma polarizovane, što je dovelo do ovakvih otvorenih sukoba.

Konačno, ova situacija pokazuje da je sloboda izražavanja u Srbiji i dalje predmet velikog interesovanja i prisutna je kao osnovno ljudsko pravo. Međutim, otvara se i pitanje odgovornosti za iznošenje javnih stavova, kao i pitanje tolerancije prema različitim političkim mišljenjima.

Vladimir Đukanović je, s druge strane, istakao da je svestan svojih stavova i spreman da se suoči sa različitim kritikama, ali istovremeno ističe da ima pravo na slobodu izražavanja. Ovaj slučaj je naveo mnoge ljude da razmišljaju o granicama političkog dijaloga i načinu na koji se političari izražavaju u javnosti.

U zaključku, rasprava oko izjava Vladimira Đukanovića pokazala je da politički dijalog u Srbiji može biti veoma intenzivan i polarizovan. Ovaj slučaj ukazuje na potrebu za tolerancijom i poštovanjem različitih mišljenja, ali istovremeno podseća da političari imaju odgovornost za svoje javne izjave. Iako je sloboda izražavanja ključna za demokratiju, važno je imati u vidu i odgovornost prema javnosti.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije