ZAGREB – Medjugodišnja stopa inflacije u Hrvatskoj merena indeksom potrošačkih cena u januaru iznosila je četiri posto, kako je danas saopšteno iz Državnog zavoda za statistiku (DZS). Ovim saopštenjem potvrđeno je da je opšti rast cena na godišnjem nivou ubrzan četvrti mesec zaredom, dok je prema harmonizovanom indeksu potrošačkih cena inflacija u januaru iznosila pet posto, što je najviše u evrozoni.
DZS je objavio prvu procenu indeksa potrošačkih cena, prema kojoj je u januaru ove godine stopa inflacije iznosila četiri posto u odnosu na januar prošle godine, dok je u odnosu na prethodni mesec, decembar, zabeležen porast od 0,1 posto. Ovaj trend ukazuje na kontinuirani rast cena koji se ne smanjuje, već se sve više ubrzava.
U oktobru prošle godine prekinut je višemesečni trend usporavanja rasta cena na godišnjem nivou, kada je inflacija porasla za 2,2 posto. Ovaj trend ubrzanja nastavio se i u novembru, kada je zabeleženo povećanje od 2,8 posto, u decembru od 3,4 posto, a sada i u januaru ove godine.
Prema glavnim komponentama indeksa, procenjena godišnja stopa inflacije za usluge iznosi 6,3 posto, dok za grupu u kojoj su hrana, piće i duvan iznosi 4,7 posto. Inflacija za energiju je zabeležila stopu od 4,5 posto, dok su industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije imali stopu od 0,5 posto. Ovi podaci ukazuju na to da su usluge i osnovne potrepštine najviše pogođene inflacijom, što može značajno uticati na životni standard građana.
Na mesečnom nivou, u odnosu na decembar prošle godine, cene su porasle za 2,2 posto, dok su cene usluga porasle za 1,4 posto. Cene hrane, pića i duhana su porasle za jedan posto, dok su cene industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije pale za 3,4 posto. Ovaj divergentni trend cena može ukazivati na složene ekonomske uslove u zemlji i izazove s kojima se suočavaju potrošači.
DZS je najavio da će konačne podatke o indeksu potrošačkih cena za januar prema klasifikaciji ECOICOP (klasifikacija individualne potrošnje prema nameni) objaviti 24. februara. Očekuje se da će ovi podaci dodatno pojasniti trenutnu situaciju sa inflacijom i njenim uticajem na različite sektore tržišta.
Prema prvoj proceni koju je danas objavio Eurostat, godišnja stopa inflacije u decembru merena harmonizovanim indeksom potrošačkih cena (HICP) u Hrvatskoj iznosila je pet posto, što je najviše od svih zemalja članica evrozone. Ovaj podatak dodatno ukazuje na to da Hrvatska ima probleme sa inflacijom koji su izraženiji nego u drugim zemljama regiona.
U celoj evrozoni, prosečna godišnja stopa inflacije u januaru iznosila je 2,5 posto. Nakon Hrvatske, najvišu inflaciju beleži Belgija, sa 4,4 posto, zatim Slovačka sa 4,1 posto, Austrija sa 3,5 posto i Litvanija sa 3,4 posto. Ovi podaci ukazuju na to da su inflacijski pritisci prisutni u čitavoj evrozoni, ali je situacija u Hrvatskoj posebno zabrinjavajuća.
U svetlu ovih informacija, ekonomisti i analitičari upozoravaju da bi kontinuirani rast inflacije mogao dovesti do dodatnih problema u ekonomiji, uključujući smanjenje kupovne moći građana, povećanje troškova života i potencijalno usporavanje ekonomske aktivnosti. U tom kontekstu, vlasti i ekonomski donosioci odluka bi trebalo da razmotre mere za stabilizaciju cena i podršku potrošačima, kako bi se ublažili negativni efekti inflacije.