Hrvatski građani su u 2023. godini pokazali značajan interes za investiciono zlato, a prema informacijama iz Gold centra, njihova kupovina ovog plemenitog metala dostigla je vrednost od oko 350 miliona evra. Očekuje se da će ove godine taj iznos premašiti pola milijarde evra. Direktor Gold centra, Saša Ivanović, istakao je da se radi o fizičkom zlatu koje građani poseduju, pretežno u formi poluga i zlatnika.
Prema podacima kompanije Gold centar, iako je zabeležen rast prodaje zlata u Hrvatskoj, on još uvek ne dostiže nivoe investicija koje su prisutne u ostalim zemljama Evropske unije i drugim razvijenim državama. Ivanović je naglasio da je jedan od razloga za to što je zlato postalo isplativo za investicije tek nakon ulaska Hrvatske u EU, kada su ukinuti porezi na dodatu vrednost (PDV) i porez na luksuz vezan za zlato.
Uprkos ovim ograničenjima, trend kupovine zlata u Hrvatskoj raste. U prvom kvartalu 2024. godine, promet zlata porastao je za čak 70 odsto, dok je globalni prosek u istom periodu bio oko 50 odsto. Ovaj snažan porast može se pripisati sve većem interesovanju građana za diversifikaciju svojih investicija i zaštitu imovine od inflacije i drugih ekonomskih nesigurnosti.
Zlato se tradicionalno smatra sigurnom lukom za ulaganje, posebno u vremenima ekonomske nestabilnosti. Kako globalne ekonomske prilike postaju sve neizvesnije, građani Hrvatske sve više prepoznaju vrednost ulaganja u zlato kao način očuvanja svog bogatstva. Ivanović je ukazao na to da, uprkos trenutnom rastu, još uvek postoji prostor za dalji razvoj tržišta zlata u Hrvatskoj.
Osim što je zlato privlačno kao investicija, ono takođe ima značajnu kulturnu i simboličku vrednost. U mnogim kulturama, zlato se koristi kao poklon u posebnim prilikama, kao što su venčanja i rođenja, što dodatno doprinosi njegovoj popularnosti. U Hrvatskoj, zlato se često poklanja kao simbol bogatstva i prosperiteta, što dodatno podstiče njegovu potražnju.
Stručnjaci predviđaju da će potražnja za investicionim zlatom nastaviti da raste, posebno ako se nastave ekonomski izazovi. Ivanović je napomenuo da bi Hrvatska mogla da postane važniji igrač na tržištu zlata u regionu, ukoliko se nastavi trend rasta kupovine. „S obzirom na trenutne ekonomske okolnosti i globalne trendove, verujemo da će zlato ostati atraktivno ulaganje za mnoge naše sugrađane“, rekao je Ivanović.
Investiciono zlato ne samo da nudi zaštitu od inflacije, već takođe pruža priliku za potencijalni rast vrednosti u dugoročnom periodu. Kako se tržište zlata razvija, očekuje se da će sve više ljudi razmišljati o ovoj vrsti ulaganja kao delu svojih finansijskih strategija.
Na kraju, iako Hrvatska još uvek ne dostigne nivoe investicija u zlato kao što je to slučaj u nekim drugim zemljama, jačanje lokalne ekonomije i sve veće interesovanje građana može dovesti do značajnih promena u ovoj oblasti. Sa rastom svesti o prednostima ulaganja u zlato, možemo očekivati da će hrvatsko tržište zlata nastaviti da raste i razvija se u budućnosti.
Investicija u zlato može se smatrati pametnom odlukom u vremenu kada su finansijska tržišta nestabilna, a građani sve više traže sigurnost i stabilnost. Zlato kao plemeniti metal ostaje simbol vrednosti i sigurnosti, a njegov trend rasta u Hrvatskoj može biti znak pozitivnih ekonomskih promena u godinama koje dolaze.