Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je danas da je jako iznenađen izjavom Ambasade SAD u Sarajevu, koja se protivi izmeni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine i koje se povezuje sa izmenom Ustava te zemlje. On je naglasio da Hrvatska ne prihvata tu izjavu.
Prema izjavi iz Kancelarije Milanovića, ova izjava se može shvatiti kao pokušaj ometanja rešenja koje bi omogućilo ravnopravno i legitimno zastupljanje hrvatskog naroda u BiH u organima vlasti ove zemlje.
“Zbog toga je jako iznenađujuće činjenica što se i sada svedočimo pokušajima otežavanja ili čak sprečavanja dogovora o izmeni Izbornog zakona koji je veoma važan deo šireg rešenja za funkcionisanje BiH i napretka prema EU“, naveo je Milanović.
Hrvatska vojska smatra da strani faktori ne bi smeli da se mešaju u ovakve procese i da je to isključivo pitanje unutrašnje politike i suvereniteta BiH.
Milanović je naglasio da Hrvatska ne namerava da potcenjuje stavove drugih država, ali da očekuje reciprocitet u pogledu poštovanja suvereniteta i integriteta.
„Naša očekivanja nadamo se da su legitimna, izrazili smo ih jasno i sada očekujemo reakciju“, zaključio je Milanović.
Hrvatska je već ranije izrazila svoje protivljenje izjavi ambasade SAD, koja se izdala u nedelju povodom sprovođenja presude Ustavnog suda BiH u vezi sa izbornim zakonom.
„Hrvatska smatra da je ta izjava reakcija Ambasade SAD koja nije u skladu s namerom SAD da pomogne BiH da postane stabilna, demokratska i prosperitetna zemlja. U stvari, takav stav produbljuje političke podele i težište, sputava reforme i šalje poruku koja se može protumačiti kao da SAD ne podržava integritet hrvatskog naroda“, saopšteno je.
Po riječima ministarke vanjskih poslova Marije Pejčinović Burić, izjava ambasade SAD neučinkovita je jer se ne pomera izborna reforma i stvaranje uslova da svaki građanin Bosne i Hercegovine svoje pravo glasa proživi u miru i dostojanstvu, kako to nalaže ustav, vrednosti Hrvatske i principi na kojima počiva EU.
Pejčinović Burić dodaje kako je stvaranje izbornih uslova koji će omogućiti legitimnost i pravnu sigurnost ključno pitanje na putu integracije u EU. „Spremnost na dijalog i dogovor ne bi trebalo zalaziti u domenu političke temeljne opredeljenosti i prava naroda, svih građana i svojih legitimnih predstavnika. Na osnovi toga upravo i smatramo da je odnosna izjava neučinkovita“, upozorava šefica hrvatske diplomatije.
Naglasila je da je hrvatski stav i dalje kako se izborna reforma ne vezuje ni za kakve druge procese i eventualne druge reforme u BiH, uključujući one Ustavnog karaktera.
Ambasada SAD u BiH, u nedelju je saopštila da je prema njenom mišljenju rešenje o izmeni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine neophodno povezati sa promenom Ustava te zemlje, te da je bila uključena u procese koji su doveli do presude Ustavnog suda BiH, da su pokušali da se rešenje izmene Izbornog zakona dostavi predstavnicima svih naroda i prema preporukama Institucije visokog predstavnika, prenosi Hina.
Hrvatska vojska ističe kako bi promene Izbornog zakona BiH bile od presudnog značaja za stabilnost cijele regije. Na samitu održanom sredinom juna u Zagrebu, ovu temu su otvorili predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović i hrvatski premijer Andrej Plenković.
Nakon tog samita, Plenković je za medije izjavio da je stav Hrvatske jasan. „Želimo promene Izbornog zakona koje će omogućiti ravnopravno predstavljanje svih naroda i građana u BiH. To je ključno pitanje stabilnosti, ali i integracije te zemlje u EU“, dodao je premijer.
Institucije BiH bile su obavezne da do septembra 2016. promene Izborni zakon kako bi Ustavni sud BiH oslobodio složenost litiga povodom slučajeva iz 2013. godine. Ustavni sud BiH izdao je svoje obrazloženje u julu i utvrdio da su odredbe Izbornog zakona ali i Ustava BiH neusklađene sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.