OPEC poručuje EU – sankcije Rusiji mogu stvoriti šokove na tržištu nafte
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) upozorila je Evropsku uniju da trenutne i buduće sankcije Rusiji mogu stvoriti jedan od najvećih šokova na tržištu nafte te da taj savez ne može zameniti ruske količine i neće povećati svoju proizvodnju. U vreme dok Brisel planira nove sankcije ruskom energetskom sektoru, OPEC je održao sastanak s predstavnicima EU-a u Beču usled poziva zapada toj grupi od 13 država da poveća proizvodnju.
Glavni sekretar OPEC-a Mohammad Barkindo izjavio je da bi moglo doći do gubitka od 7 miliona barela ruske nafte i drugih energenata dnevno, zbog trenutnih i budućih sankcija i drugih radnji. On je naglasio da bi uzevši u obzir trenutno stanje u sektoru, bilo gotovo nemoguće zameniti gubitak količina te magnitude. EU je ponovno pozvala države OPEC-a da razmotri povećanje proizvodnje kako bi se ublažio rast cene, rekao je predstavnik Evropske komisije.
Predstavnici Unije su naglasili OPEC-u da taj savez ima odgovornost osigurati ravnotežu na tržištima energenata. Energetski savez dosad je odbio pozive SAD-a i Međunarodne agencije za energiju da poveća svoju proizvodnju da bi se ublažio rast cena, koji je prošli mesec bio najviši u poslednjih 14 godina.
Ove izjave dolaze u vreme kada se i Nemačka hvali da ima zamene za rusku naftu, dok se cena nafte i drugih važnih energenata nastavlja rast. Evropska unija aktivno radi na pronalaženju alternativa za rusku naftu, a zabrinutost oko mogućih šokova na tržištu nafte je sve veća.
Odnos između EU-a i Rusije se pogoršava što je dovelo do povećanja sankcija i ograničenja uvoza ruske nafte i gasa. Ova situacija je dovela do potrebe za razmatranjem alternativnih izvora energenata kako bi se izbegle moguće ekonomske posledice. Međutim, OPEC je istaknuo da zamena ruskih količina nafte nije laka i da trenutno stanje na tržištu ne omogućava lako povećanje proizvodnje, što bi moglo dovesti do daljeg rasta cena.
Sada je na EU-u da razmotri svoje poteze i odluke kako bi se nosila sa mogućim šokovima na tržištu nafte, koji bi mogli imati značajan uticaj na evropsku ekonomiju. Trenutna situacija zahteva pažljivo planiranje i donošenje odluka kako bi se obezbedila stabilnost i sigurnost u snabdevanju energijom, a razgovori između EU-a i OPEC-a su korak u pravom smeru ka pronalaženju rešenja.