Vlade, poslovni svijet i razvojne banke imaju roka do 2030. godine da se ozbiljno pozabave klimatskim promjenama kako bi se spriječile još gore posljedice, upozorio je danas Simon Stiell, šef Ujedinjenih nacija za klimu.
Prema naučnicima, potrebno je prepoloviti emisije štetnih gasova iz staklene bašte do 2030. godine kako bi se spriječilo daljnje zagrijavanje planete za više od 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijsko doba. Neuspjeh u postizanju ovog cilja mogao bi dovesti do ekstremnih vremenskih uvjeta i povećane vrućine.
Unatoč apelima za promjenom, emisije ugljikovog dioksida su prošle godine dosegnule rekordne razine, a trenutna obećanja zemalja u borbi protiv klimatskih promjena samo bi donekle smanjila globalne emisije do 2030. Stiell je naglasio da su iduće dvije godine ključne za spašavanje planeta.
Glavni cilj ovogodišnjih UN-ovih pregovora o klimatskim promjenama je postići dogovor o financijskoj potpori za zemlje u razvoju koje se suočavaju s teškoćama prilikom prelaska s fosilnih goriva. Stiell je predložio različite načine kako se novac može osigurati, uključujući oprost dugova, jeftinije zaduživanje za siromašnije zemlje te nove izvore međunarodnog finansiranja poput poreza na emisije prijevoza.
U ‘superizbornoj’ godini u kojoj birači širom svijeta izlaze na izbore, Stiell je upozorio da se klimatske mjere često ne provode kako treba te da su vlade često pasivne po tom pitanju. Pozvao je ministre financija, direktore, investitore te bankare da preusmjere svoje investicije prema održivim projektima.
Stiell je istaknuo da su države članice grupe G20 zajedno odgovorne za veći dio globalnih emisija štetnih plinova te da stoga moraju hitno djelovati. Rekao je da je potrebno poduzeti snažne mjere odmah kako bi se spriječile daljnje katastrofalne posljedice po planetu.
Klimatske promjene su jedan od najvećih problema s kojima se suvremeni svijet suočava, a njihov utjecaj već osjećamo diljem svijeta. Potrebno je ozbiljno shvatiti upozorenja stručnjaka i poduzeti konkretne mjere kako bi se sačuvala planeta za buduće generacije. Samo zajedničkim naporima vlada, poslovnog sektora i svih ostalih dionika možemo imati nadu da ćemo uspjeti spriječiti najgore posljedice klimatskih promjena.