Indijski proizvođač čelika, Tata Steel, najavio je da će zatvoriti svoje visoke peći u fabrici u Wallesu, što će rezultirati eliminacijom 2.800 radnih mjesta. Ova odluka uslijedila je kao dio planova kompanije da poboljša svoje poslovanje u Velikoj Britaniji, čineći ga „štedljivijim i zelenijim“.
Plan Tata Stila je da pređe sa visokih peći koje koriste ugalj, na peći sa električnim lukom koje emituju manje ugljenika. Za realizaciju ovog plana, britanska vlada je obećala investiciju od 634 miliona dolara.
Smatra se da će ovaj prelazak sa starih visokih peći dovesti do preokretanja višedecenijskih gubitaka u održiviji posao sa „zelenim čelikom“. Ova vijest je prenijeta od strane Associated Press.
Tata Steel, jedan od najvećih proizvođača čelika u svijetu, preuzeo je fabriku u Wallesu prije 15 godina. Od tada, kompanija je suočena sa problemima, uključujući velike gubitke zbog visokih troškova energije, konkurenciju iz istočne Evrope i jeftini uvoz čelika.
Ova odluka o zatvaranju visokih peći u fabrici u Port Talbotu, smatra se korakom ka modernizaciji poslovanja i smanjenju negativnog uticaja na okoliš. Uprkos eliminaciji radnih mjesta, očekuje se da će kompanija uložiti napore u obuku i pružanje drugih mogućnosti za zaposlenje zaposlenima koji će biti pogođeni ovom odlukom.
Ovo je i rezultat širih promjena u industriji čelika širom Evrope, gde se fabrike sve više prebacuju sa tradicionalnih načina proizvodnje na nove tehnologije koje su štedljivije prema okolišu. Također, pritisak regulative i ciljevi smanjenja emisije ugljenika spremaju se u cijelom sektoru, prisiljavajući kompanije da preispitaju svoje poslovne modele i investicione odluke.
Izvršni direktor Tata Stila, Henrik Adam, izjavio je da je ova transformacija neophodna za dugoročnu održivost poslovanja i smanjenje uticaja na okoliš. On ističe da će prelazak na zelenu tehniku i nove tehnologije pomoći kompaniji da ostane konkurentna na tržištu čelika, ali i doprinijeti globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.
Ovaj potez Tata Stila susreo se sa mješovitim reakcijama, sa sindikatima koji su izrazili duboku zabrinutost zbog gubitka radnih mjesta, ali i sa pozitivnim reakcijama okoline koja vjeruje da će ova transformacija doprinijeti smanjenju zagađenja okoline. Također, britanska vlada je podržala ovaj plan i obećala finansijsku podršku za ovu tranziciju.
Industrijski sektor u Velikoj Britaniji se sve više suočava sa potrebom da se prilagodi novim zahtjevima zaštite okoliša i smanjenja emisija CO2. Upravo zbog toga, kompanije kao što je Tata Steel, prinuđene su da pregledaju svoje poslovanje i donesu teške odluke kako bi imale dugoročnu održivost i ostale konkurentne na tržištu.
U najavi zatvaranja visokih peći u fabrici u Port Talbotu, kompanija Tata Steel pokazala je spremnost da se prilagodi novim zahtjevima, ali isto tako pokazala saosjećanje sa zaposlenima koji će biti pogođeni ovom odlukom. Sada slijedi period tranzicije i implementacije novih tehnologija, sa nadom da će ova transformacija donijeti dugoročne koristi za kompaniju, za zaposlene i za okolinu.