Infrastruktura najveći problem u razvoju elektromobilnosti u Srbiji

Branko Simić аватар

Najveći izazov u razvoju elektromobilnosti u Srbiji je nedostatak adekvatne infrastrukture, elektro punjača i strah građana od novih tehnologija, zaključeno je na Revolution Energetic Summit (RES) konferenciji.

Konferencija je okupila vodeće proizvođače automobilske industrije, proizvođače komponenti, delova, softvera, punjača i prateće infrastrukture za elektronska i hibridna vozila. Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Igor Kronja izjavio je za Tanjug da je poverenje građana ključno u implementaciji e-mobilnosti.

Iako vodeći proizvođači automobila i drugih delova za elektronska vozila imaju interes za razvoj elektromobilnosti u Srbiji, ključni problemi za razvoj te industrije su nedostatak elektro punjača i strah građana od novih tehnologija.

Razvoj i implementacija elektromobilnosti u Srbiji uslovljeni su brojnim faktorima kao što su podrška vlade, ulaganja u infrastrukturu i edukacija građana. Upravo su ovi problemi tema koja je danas bila centralna na Revolution Energetic Summit (RES) konferenciji koja je okupila vodeće proizvođače automobila i drugih delova za elektronska vozila, kao i proizvođače punjača i druge infrastrukture.

Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Igor Kronja istakao je da je ključno da se građani obrazuju o električnim automobilima i ekološkim prednostima koje oni donose, kao i da je od posebnog značaja obezbediti infrastrukturu za punjenje električnih vozila.

“Njihov strah je opravdan, zato je potrebno da se stvori okruženje koje će njihov strah svakako smanjiti. Treba mnogo energije uložiti da se ljudi upoznaju sa električnim vozilima, da se smanji strah“, izjavio je Kronja.

Kao ključni problem implementacije elektromobilnosti u Srbiji, Kronja je naveo nedostatak elektro punjača širom naše zemlje. Uvođenjem većeg broja elektro punjača i drugih infrastrukturnih rešenja za e-automobile bi se značajano smanjila prepreka za širenje elektromobilnosti.

Kronja je istakao i da je Srbija sa 5.000 električnih automobila ispred svih u regionu, da su po poslednjim podacima 4.300 prerađenih hibridnih vozila i 700 električnih vozila, što samo potvrđuje to da će Srbija obezbediti bazu za generaciju novih vozila jer već postoji potreba za posetom Srbije optimalnim električnim vozilima.

“Što se tiče baterija, Zijad Hasofović, generalni sekretar Udruženja za električna vozila Srbije, rekao je da se danas trenutno koriste i testiraju baterije koje bi postale finansijski i tehnički profitabilne za upotrebu u automobilskoj industriji“, dodaje Kronja.

Kao ključnu stvar u implementaciji elektromobilnosti u Srbiji, Kronja je naveo edukaciju građana i obezbeđivanje infrastrukture za punjenje električnih vozila. “Samo kroz edukaciju, i prilagođavanje industrije, gradovi i šire zahtevima ovakvih vozila, možemo rešiti problem sa strahom građana, kao i problem infrastrukture“, rekao je on.

Osim rešavanja tehničkih problema, kao ključni korak u razvoju elektromobilnosti u Srbiji, vrlo važna je i podrška države i adekvatne politike koja će omogućiti rast ove industrije. Implementacija elektromobilnosti znači i poslove koji se stvaraju, radna mesta i podsticaje za razvoj tehnologije za naredni period, stoga je ključno da se država i privreda usaglase kako bi se ova industrija razvijala na obostrano korist.

Kronja je izrazio zadovoljstvo što je ova konferencija okupila predstavnike svih segmenata industrije e-mobilnosti, dodajući da je to “odličan put za širenje informacija i edukaciju kako domaćih proizvođača i inostranih partnera, tako i korišćenja domaćih proizvoda“.

Na Revolution Energetic Summit (RES) konferenciji, okupile su se vodeće proizvođače automobila, proizvođače komponenti i delova za elektronska i hibridna vozila, proizvođače softvera, punjača i druge prateće infrastrukture, kako bi zajedno razmotrili ključne izazove u razvoju elektromobilnosti u Srbiji, ali i neophodne korake da se ovi izazovi prevaziđu.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije