Invazija smeđe alge u Jadranskom moru (FOTO)

Stefan Nikolić avatar

Smeđa alga Stypopodium schimperii uočena je u hrvatskom dijelu Jadrana, objavio je Institut za okeanografiju i ribarstvo iz Splita. Ova alga je prvi put primećena pre dve godine, ali je sada ponovo primećena kod Visa. Institut je opisao smeđu alg kao „strahovitu biološku invaziju“ i pozvao javnost da prati njeno širenje.

Iz Instituta su istakli da postoji sličnost između smeđe alge i domaće alge Padina pavonica, ali da se razlika može primetiti u boji i veličini. Smeđa alga je veća i može dostići dužinu od preko 40 cm, dok Padina pavonica retko prelazi 20 cm. Smeđa alga potiče iz Indijskog okeana, a verovatno je dospeo u Sredozemlje prolaskom kroz Suecki kanal. Prva smeđa alga zabeležena je u Izraelu oko 1973. godine.

Institut je naglasio da nije moguće predvideti da li će smeđa alga prekriti morsko dno u hrvatskom Jadranu ili će se povući, što nije neuobičajeno za strane vrste algi. Građani i turisti su pozvani da prijave ili fotografišu smeđu alg, kako bi im to pomoglo u daljim istraživanjima u okviru postojećeg projekta.

Praćenje ovakvih vrsta algi je od velike važnosti za naučnike kako bi razumeli njihov uticaj na ekosistem mora i okeana. Institut za okeanografiju i ribarstvo iz Splita poziva građane da ih obaveste ako primete smeđu algu, kako bi se pratio njen dalji razvoj i širenje.

Za više informacija i obaveštenja o smeđoj algi, možete pratiti Institut za okeanografiju i ribarstvo na Facebooku i Instagramu. Takođe, možete ih pratiti i na X nalogu kako biste saznali najnovije vesti i informacije o ovom problemu.

Smeđa alga Stypopodium schimperii predstavlja potencijalnu pretnju za morski ekosistem Jadranskog mora i potrebno je pažljivo pratiti njeno širenje i uticaj na lokalnu floru i faunu. Institut za okeanografiju i ribarstvo nastavlja sa istraživanjem ove alge kako bi se bolje razumela njena prisutnost i šta može da se preduzme kako bi se sprečilo širenje ove invazivne vrste.

Smeđa alga Stypopodium schimperii je samo jedna od mnogih invazivnih vrsta koje mogu ugroziti ekosistem Jadranskog mora i stoga je važno da svi budemo svesni njihove prisutnosti i da sarađujemo sa naučnicima kako bismo očuvali prirodnu ravnotežu u ovom regionu.

Institut za okeanografiju i ribarstvo iz Splita poziva građane i turiste da budu pažljivi i da prijave ako primete smeđu algu u hrvatskom delu Jadrana. Vaš doprinos može biti od velike koristi za dalja istraživanja i zaštitu morskog ekosistema u ovom regionu. Smeđa alga predstavlja ozbiljnu pretnju za lokalnu floru i faunu, stoga je važno da zajedno radimo na sprečavanju njenog daljeg širenja.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije