Izbegavala plaćanje, novac korišćen za privatne potrebe

Goran Petrović avatar

Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je sudu optužni predlog protiv I. S. (42) zbog sumnje da je izvršila poresku utaju. Kao direktor privrednog društva „Mistella“, optužena je izbegla da nadležnoj filijali Poreske uprave u podnetim poreskim prijavama iskaže PDV obavezu u ukupnom iznosu od 3.597.588 dinara za poreske periode od oktobra 2017. do oktobra 2018. godine. Optužena je takođe izvršila produženo krivično delo poreske utaje, prodajom robe bez evidentiranja u poslovnim knjigama privrednog društva „Mistella“ čiji je direktor. Tako je izbegla plaćanje poreza na dohodak građana u iznosu od 4.821.990 dinara, kao i poreza na dobit pravnih lica za 2017. godinu u iznosu od 4.610.583 dinara.

Nakon opsežno sprovedenih dokaznih radnji, treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je da sud nakon održanog glavnog pretresa izvedenih dokaza proglasi krivom okrivljenu I. S. i osudi je na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od dve godine, kao i na plaćanje jedinstvene novčane kazne u iznosu od 1.050.000 dinara. Takođe, optužena bi bila obavezna da nadoknadi troškove krivičnog postupka.

Ovo je samo jedan od mnogobrojnih slučajeva krivičnih dela poreske utaje. Nažalost, ovakvi slučajevi nisu retkost, a porezne prevare nanose ozbiljnu štetu državnom budžetu. Građani i privreda se previše zadužuju, a neplaćanje poreza od strane pojedinaca i pravnih lica dodatno opterećuje državu i dovodi do manjeg budžeta za društvene potrebe.

Poreska utaja je ozbiljno krivično delo, koje ima ozbiljne posledice po državu. Neplaćanje poreza dovodi do manjih prihoda u državni budžet, što znači manje novca za javne službe, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, infrastrukturu i druge važne društvene potrebe. Takođe, nedostatak novca u budžetu može dovesti do povećanja poreza za građane i privredu, kako bi se nadoknadili gubici izazvani neplaćanjem poreza od strane pojedinaca i pravnih lica.

Poreska uprava je mehanizam koji treba da obezbedi pravično i efikasno prikupljanje poreza, kako bi se omogućila normalna funkcionisanje države i zadovoljavanje društvenih potreba. Međutim, ako pojedinci i pravna lica izbegavaju plaćanje poreza ili ga namerno utaje, to predstavlja ozbiljan problem koji treba rešavati kroz krivično-pravni sistem.

Upravo zato je važno da se slučajevi poreske utaje ozbiljno tretiraju i da počinioci budu adekvatno kažnjeni. Sudski postupci poput ovog, gde se pokreće optužnica protiv osobe koja je izbegavala plaćanje poreza, mogu biti efikasan način da se smanji broj slučajeva poreske utaje i da se stvori jasna poruka da takvo ponašanje neće proći nekažnjeno.

Poreska utaja nije samo ekonomski problem, već i problem društvene pravičnosti. Kada pojedinci i pravna lica izbegavaju plaćanje poreza, teret toga pada na sve ostale građane i kompanije koji uredno izmiruju svoje obaveze. To dovodi do nejednakosti i nepravde u društvu, gde određene privilegovane grupe izbegavaju svoje obaveze prema državi, dok ostali građani trpe posledice kroz povećanje poreza i smanjenje državnih obaveza.

Rešavanje problema poreske utaje zahteva efikasnu saradnju između poreskih organa, tužilaštva i suda, kao i edukaciju građana o važnosti plaćanja poreza. Takođe, važno je da zakonski propisi budu jasni i striktno sprovodeni kako bi se sprečilo izbegavanje plaćanja poreza i utaja.

Ukupno gledano, slučajevi kao što je ovaj pokazuju koliko je važno da se krivična dela poreske utaje ozbiljno shvataju i da se počinioci adekvatno kažnjavaju. Nedostatak plaćanja poreza nanosi ozbiljnu štetu državi i društvu u celini, zbog čega je važno da se preduzmu adekvatne mere kako bi se sprečila takva ponašanja i osigurala pravična raspodela poreskih obaveza.

Goran Petrović avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije