Specijalni koordinator i lider kratkoročnih posmatrača OEBS-a, Rajnhold Lopatka, ocenio je da su parlamentarni izbori u Srbiji tehnički bili dobro sprovedeni i vođeni te da su biračima ponudili adekvatan izbor političkih alternativa. Tokom kampanje dominiralo je učešće predsednika Srbije, a učestalost vanrednih izbora pojačala je nedostatak političke volje. Šef ODIHR misije za posmatranje, Ambasador Albert Jonson, rekao je da su slobode izražavanja i okupljanja u kampanji uglavnom bile poštovane, ali da su bile narušene pritiscima na zaposlene u javnom sektoru, oštrin retorikom i pristrasnošću u medijima, što je izazvalo zabrinutost o sposobnosti birača da donose odluke. U izveštaju posmatračke misije navodi se i da je administracija izbora efikasno i transparentno sprovela izborne pripreme, uprkos izazovima koje su predstavljali kratki rokovi i istovremeni lokalni izbori. Brojni učesnici su priznali poboljšanu komunikaciju i transparentnost Republičke izborne komisije (RIK), što je dovelo do povećanog poverenja u njen rad. RIK je efikasno sprovela pripreme za izbore, uprkos ograničenim ljudskim resursima i kratkom vremenu dostupnom pre vanrednih izbora. Većina učesnika je imala poverenje u organizacione kapacitete RIK-a, pri čemu su mnogi predstavnici NVO i političkih stranaka primetili poboljšanu komunikaciju i transparentnost. Predstavnici misije su dodali da je rad RIK imao koristi od poboljšane transparentnosti, a da su nadzorna tela za kampanje i elektronske medije ostala uglavnom neefikasna u odvraćanju od kršenja tokom izbornog perioda, kao i da su mediji pokrivali sve izborne učesnike u skladu sa zakonom.
Vodeći se prethodnim izveštajem o izborima u Srbiji, može se zaključiti da su izbori sprovedeni na odgovarajući način i pružili su biračima raznolik izbor. Također, izveštaj ukazuje na problem nedostatka političke volje koja je uzrokovala učestale vanredne izbore. U izveštaju se ističe da su slobode izražavanja i okupljanja u kampanji uglavnom poštovane, ali su ipak bile narušene pritiscima na zaposlene u javnom sektoru, oštrim retorikama i pristrasnosti u medijima, što je izazvalo zabrinutost o sposobnosti birača da donesu odluku. Važno je istaći da je administracija izbora efikasno i transparentno sprovela izborne pripreme, uprkos izazovima koje su predstavljali kratki rokovi i istovremeni lokalni izbori.
Uz to, brojni učesnici su priznali poboljšanu komunikaciju i transparentnost Republičke izborne komisije, što je dovelo do povećanog poverenja u njen rad. RIK je efikasno sprovela pripreme za izbore, uprkos ograničenim ljudskim resursima i kratkom vremenu dostupnom pre vanrednih izbora. Većina učesnika je imala poverenje u organizacione kapacitete RIK-a, pri čemu su mnogi predstavnici NVO i političkih stranaka primetili poboljšanu komunikaciju i transparentnost.
Međutim, iako je RIK efikasno sprovela pripreme za izbore, izveštaj ukazuje da nadzorna tela za kampanje i elektronske medije ostaju uglavnom neefikasna u odvraćanju od kršenja tokom izbornog perioda, kao i da su mediji pokrivali sve izborne učesnike u skladu sa zakonom. Uz napredak koji je postignut u poboljšanju transparentnosti i organizacionih kapaciteta Republičke izborne komisije, potrebno je nastaviti rad na jačanju nadzora nad kampanjama i medijima kako bi se obezbedio jednak tretman za sve učesnike izborne trke.
U konačnom, izveštaj OEBS-a o izborima u Srbiji pruža korisne podatke o sprovođenju izbornog procesa i naglašava ključna pitanja koja je potrebno razmotriti u cilju daljeg unapređenja izborne prakse u zemlji. Ovo je važno za očuvanje demokratskih principa i jačanje poverenja građana u političke institucije. Stoga je važno iskoristiti zaključke iz izveštaja kako bi se identifikovale oblasti za dalji napredak i postigli standardi u skladu sa međunarodnim praksama i standardima demokratskih izbora. Kroz ovo nastojanje, Srbija će moći da konsoliduje svoj demokratski sistem i osigura fer i slobodne izbore u budućnosti.