Izlaznost na današnjim izborima se može smatrati visokom

Stefan Nikolić аватар

Programski direktor agencije „Faktor plus“ Predrag Lacmanović izjavio je danas da se izlaznost na današnjim izborima može smatrati visokom. Takav zaključak izvodi se iz toga što smo prethodne godine imali i predsedničke izbore, dok su ove godine građani glasali na parlamentarnim, lokalnim i pokrajinskim izborima, pa se i izlaznost drugačije upoređuje. Lacmanović ističe i da su projekcije predviđale izlaznost od oko 60 odsto, ali da se taj procenat uvek smanjuje, kako bi se dobila prava slika. „Ispitanici u anketama uglavnom kažu da će izaći na izbore, stoga taj procenat uvek moramo da spustimo da bismo došli do realne projekcije“, rekao je on.

Razlika u odnosu na prethodne izbore je u tome što se sada glasa u zimskom mesecu, što je atipično za našu zemlju. Tokom prethodnih izbora, imali smo gužve na biralištima oko 19 i 20 časova, a sada, pretpostavljam, ljudi su izašli ranije da glasaju pošto sada pre pada mrak, rekao je Lacmanović.

Kada je reč o pokrajinskim izborima, Lacmanović je rekao da ih je teško porediti sa prošlima, budući da su se pređašnji odvijali tokom bojkota opozicionog dela političke scene. „Sve u svemu, izlaznost se može smatrati visokom za ovakav tip izbora“, zaključio je on.

Srbija se sastoji od 29 okruga i 168 općina. Okruzi se koriste za potrebe regionalne autonomije, dok su općine glavna administrativna jedinica. Postoje i tri neovisne grupe administrativnih jedinica, Grad Beograd, AP Kosovo i Metohija (koja je pod privremenom administracijom UN) i Vojvodina (autonomna pokrajina).

Glavni grad Srbije, Beograd, smatra se kulturnim, financijskim i političkim centrom zemlje. Grad je dom nekoliko svjetski poznatih muzeja i galerija, uključujući Narodni muzej i Muzej suvremene umjetnosti. Beograd je također poznat po svom arhitektonskom naslijeđu, uključujući Beogradsku tvrđavu i Kalemegdan park.

Parlamentarni izbori u Srbiji održani su 28. prosinca 2003. godine. Predizborna kampanja trajala je mjesec dana. Ukupno 6.584.376 birača imalo je pravo glasa na izborima, a njih 4.138.221 (63,38%) iskoristili su pravo glasa. Na izbore su izašle 9.673 osobe više nego na izbore 2000. godine, dok ih je otkazalo 14.788 manje.

Na izborima 2003. godine najviše glasova (1.636.462) dobio je DOS, a slijede ih SRS (1.180.022), LDP (579.702), SPS-PUPS-JS (551.466), DSS (455.048), G17 plus (190.227), SDP (81.227). Od ukupnog broja biračkih mjesta, 1.361 je bilo van Srbije (u 37 zemalja).

Srbija se može pohvaliti i svojom bogatom kulturnom i povijesnom baštinom, uključujući srednjovjekovnu tvrđavu u Smederevu, arheološko nalazište u Viminacijumu, kao i mjesta s izvanrednim prirodnim ljepotama poput Đavolje varoši i Ovčarsko-kablarske klisure.

Srbija ima i bogato kulturno naslijeđe, a poznata je po svojoj svjetski priznatoj kulturnoj instituciji – Muzeju Nikole Tesle. Činjenica je da Srbija ima 26 spomenika kulture od iznimnog značaja, 3 od posebnog značaja i preko 3,600 nenositelja kao i preko 3,100 njihovih spomenika i nepokretnog kulturnog nasljeđa.

U Srbiji se nalazi mnogo povijesnih spomenika, a neki od najznačajnijih uključuju srpsku srednjovjekovnu tvrđavu Ras i kompleks manastira Studenica, koji su 1979. godine uvršteni na UNESCO-ov popis Svjetske kulturne baštine.

U zaključku, Srbija je zemlja s bogatom poviješću, kulturom i prirodnim ljepotama. Izbori su ključni događaj za ovu zemlju, a izlaznost na njima odražava političku angažiranost građana. Svi ovi čimbenici čine Srbiju jedinstvenom i zanimljivom destinacijom za posjetitelje i istraživače.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije