Izložba „Sećanje i nada“, posvećena nedavno preminuloj fotografkinji Goranki Matić (1949-2025), otvorena je u beogradskoj galeriji „Novembar“. Ova izložba pruža jedinstvenu priliku za posetioce da se upoznaju s radom Matić, koja je svojim aparatom zabeležila ključne trenutke političkih manifestacija i građanskih demonstracija u Beogradu tokom turbulentnog perioda od 1991. do 2000. godine.
Na svečanom otvaranju izložbe, kustoskinje Una Popović i Mia David održale su minut ćutanja u čast Goranke Matić, što je dodatno naglasilo značaj njenog doprinosa fotografiji i društvenoj svesti. Popović je istakla da je Matić bila osoba koja je uvek bila tu za sve, govoreći o njenoj posvećenosti i energiji koju je unosila u svoj rad. „Znala je da iskaže i emocije i empatiju, ali nikog nije osuđivala“, dodala je, naglašavajući kako je izložba organizovana kao sećanje na osobu koja je bila hroničarka vremena, kulture i Beograda.
Jedan od najznačajnijih trenutaka koje su kustoskinje istakle bio je trenutak tokom protesta devedesetih godina, poznat kao „Crni flor“, kada su ljudi nosili crne flore u znak protesta protiv rata. Ovaj događaj je duboko dirnuo Goranku Matić, a njene fotografije sa tih protesta svedoče o snažnoj emociji i kolektivnoj borbi naroda.
Mia David je dodala da je izložba osmišljena kao prikaz „fotoreporterskog dela života Goranke Matić“. Iako su se kustoskinje i vlasnik galerije, Srđan Šaper, prvobitno dvoumili da li je pravi trenutak za organizaciju izložbe, u procesu su shvatili da su okupljanje prijatelja i obeležavanje njenog dela neophodni. David je naglasila da je Matić bila jedna od retkih osoba koja je nesebično delila svoje znanje, posebno sa mladim fotografima, i uvek je bila dostupna za konsultacije i pomoć.
Izložba „Sećanje i nada“ nudi ne samo uvid u rad Goranke Matić, već i priliku da se reflektuje na važnost njenog doprinosa društvenoj i kulturnoj sceni Srbije. Njen rad obiluje emocijama i dubokim razumevanjem ljudske prirode, što je čini jedinstvenom u svetu fotografije. Matić je bila svedok i aktivni učesnik u oblikovanju društvenih i političkih promena, a njene fotografije su postale simbol otpora i nade.
Mnoge od njenih fotografija sa izložbe prikazuju ljude u trenutku borbe, ali i trenutke zajedništva i solidarnosti. Ove slike nisu samo dokumentacija događaja, već i umetnički prikazi koji pozivaju na razmišljanje o ljudskoj sudbini, empatiji i potrebi za promenom. Njene slike govore više od reči, pričajući priče o hrabrosti i otporu, ali i o boli i patnji.
Izložba će biti otvorena za posetioce do kraja marta, što pruža priliku svima koji žele da se upoznaju s radom Goranke Matić i njenim doprinosom kulturi i društvu. Posetioci će imati priliku da dožive njen umetnički izraz i da se povežu s vremenima koja su oblikovala savremenu istoriju Beograda, kao i da razmisle o značaju sećanja i nade u kontekstu budućnosti.
Goranka Matić je ostavila neizbrisiv trag u svetu fotografije i društvene svesti, a njena priča nastavlja da inspiriše mnoge. Izložba „Sećanje i nada“ nije samo sećanje na nju, već i poziv svima da se bore za bolju budućnost, da se ne zaborave lekcije iz prošlosti i da nastave da traže istinu i pravdu.