U Arhivu Vojvodine, otvorena je izložba originalnih arhivskih dokumenata pod nazivom „Odjeci Prvog srpskog ustanka kroz dokumenta Arhiva Vojvodine i Istorijskog arhiva Grada Novog Sada“. Izložbu su svečano otvorili Dejan Jakšić i Vladimir Ivanišević, arhivski savetnici u vojvođanskom Arhivu.
Izložba sadrži više od 50 dokumenata, među kojima su i podaci o odjecima srpskog ustanka u Austrijskoj carevini, kao i o vezi Srba sa obe strane Save i Dunava. Ustanička Srbija je prikazana kroz saradnju, veze, nacionalnu propagandu, trgovinu, korespondenciju državnih organa, bune u Sremu (Ticanova buna) i Banatu (Kruščička buna), zabranama srpskih knjiga, prebezima i drugim aspektima.
Na otvaranju izložbe govorili su dr Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine, Petar Đurđev, direktor Istorijskog arhiva Grada Novog Sada i prof. dr. Vladan Gavrilović, istoričar. Oni su istakli da je izložba priređena u čast Dana državnosti, koji se obeležava u spomen na dan kada je na zboru u Orašcu 15. februara 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak, čime je započela srpska revolucija koja je, posle 10 godina, dovela do stvaranja prve slobodne države na Balkanu.
Muziku za izložbu komponovao je mladi i daroviti Matija Jamina, kompozitor i muzički producent iz Beograda.
Izložba je otvorena povodom obeležavanja 220 godina od Prvog srpskog ustanka i Dana državnosti Srbije, te je prilika da se javnost upozna sa značajnim istorijskim događajima i dokumentima. Posetioci će imati priliku da vide originalne arhivske materijale koji svedoče o periodu Prvog srpskog ustanka i važnim događajima u tom vremenskom razdoblju.
Izložba je veoma važna za istorijsko nasleđe Srbije, jer pruža uvid u istorijske događaje i procese koji su doveli do stvaranja prve slobodne države na Balkanu. Takođe, ova izložba omogućava građanima da se bolje upoznaju sa svojom istorijom i promoviše važnost čuvanja i proučavanja arhivske građe.
Ovaj događaj je takođe prilika da se istakne važnost Arhiva Vojvodine i Istorijskog arhiva Grada Novog Sada u očuvanju arhivske građe i istorijskog nasleđa, te da se podstakne interesovanje javnosti za istorijske teme. Kroz izložbu, posetioci će imati priliku da se upoznaju sa autentičnim dokumentima i podacima o periodu Prvog srpskog ustanka, što će doprineti boljem razumevanju istorijskih događaja i procesa.
Ovaj događaj je takođe važan i za kulturni život Srbije, jer predstavlja priliku da se promoviše umetnost i kultura kroz kompoziciju Matije Jamine, koja će doprineti atmosferi izložbe i doživljaju posetilaca.
Izložba će biti otvorena za posetioce narednih nekoliko nedelja, te se očekuje da će privući veliki broj posetilaca i izazvati interesovanje javnosti za istorijske teme. Ova izložba predstavlja značajan doprinos obeležavanju 220 godina od Prvog srpskog ustanka i Dana državnosti Srbije, te pruža priliku da se upoznamo sa značajnim istorijskim događajima i procesima koji su doveli do stvaranja prve slobodne države na Balkanu.