U ambasadi Japana u Beogradu održan je skup posvećen retkim bolestima, a ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović najavila je da će Vlada Srbije do 2027. godine uložiti 200 miliona evra u borbu protiv ovih oboljenja. Prema procenama, između 300 i 400 miliona ljudi širom sveta boluje od jedne od devet do 10 hiljada retkih bolesti, pri čemu 80 odsto njih ima genetsku osnovu i često se javljaju veoma rano u detinjstvu. Begović ističe da je ključno pravovremeno dijagnostikovanje ovih bolesti kako bi se pacijentima pružila adekvatna terapija.
Ona ističe da upotreba veštačke inteligencije u kombinaciji s kliničkom slikom i genetskim podacima može značajno ubrzati proces dijagnostikovanja i lečenja retkih bolesti. Prošle godine, Vlada Srbije potpisala je ugovor s kompanijom Takeda o saradnji na unapređenju dijagnostike retkih bolesti upotrebom novih tehnologija. Ambasador Japana u Srbiji Akiro Imamura je naglasio važnost podizanja svesti o retkim bolestima i podršku koju Japan pruža u promociji veštačke inteligencije, te istakao da je Japan usvojio zakon o podršci pacijentima s retkim bolestima još 2014. godine.
Stefan Firs iz kompanije Takeda istakao je da je za dijagnostikovanje pojedinih retkih bolesti potrebno i do šest godina, a da postoji više od 6.000 takvih oboljenja. Pored toga, za lečenje retkih bolesti potrebno je veliko finansijsko ulaganje, kao što je slučaj u Velikoj Britaniji gde je izdvojeno 34 miliona britanskih funti samo u poslednjih 10 godina. Firs zaključuje da je važno što se u Srbiji prepoznaje značaj retkih bolesti i što se napreduje u njihovom lečenju na svim poljima.
Nakon skupa o retkim bolestima, održan je panel na kojem su govorili supruga predsednika Srbije Tamara Vučić, ministarka za brigu o porodici Darija Kisić i ministarka zdravlja Danica Grujičić. Ova inicijativa i angažman Vlade Srbije u borbi protiv retkih bolesti pokazuje posvećenost i važnost koju država pridaje ovom globalnom zdravstvenom problemu. Udruženim naporima vlasti, kompanija i stručnjaka, nadamo se da će se situacija poboljšati i da će pacijenti s retkim bolestima dobiti adekvatnu brigu i terapiju.