Supruga Gorana Ješića, potpredsjednika Demokratske stranke i vođe opozicije u Novom Sadu, Ružica Ješić, podnijela je danas prijavu protiv svog muža, optužujući ga da ju je fizički napao. Prema nezvaničnim informacijama, do incidenta je došlo nakon verbalne rasprave između supružnika, nakon čega je Goran Ješić navodno udario Ružicu otvorenom šakom nekoliko puta u predjelu glave i tijela. Supruga potpredsjednika Demokratske stranke nije zadobila vidljive povrede.
Policija je odmah reagovala na prijavu i izvršila procjenu rizika, utvrdivši da postoji rizik od daljeg nasilja. Goran Ješić je privremeno udaljen iz stana i izrečena mu je zabrana kontakta sa žrtvom nasilja.
Ovo nije prvi put da je Goran Ješić optužen za nasilje u porodici. Prema medijskim izvještajima, on je već ranije bio optužen za napad na suprugu. Ovaj slučaj samo je još jedan u nizu porodičnih nasilja koja potresaju društvo i zahtijevaju oštru reakciju institucija.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem u društvu i može imati dugoročne posljedice po žrtve. Prema istraživanjima, žene su češće žrtve porodičnog nasilja, ali i muškarci mogu biti izloženi ovakvim situacijama. Važno je da se žrtve osjećaju sigurno da prijave nasilje i da imaju podršku institucija i zajednice.
U Hrvatskoj, Zakon o zaštiti od nasilja u porodici propisuje stroge mjere zaštite žrtava i sankcije za počinioce. Osim što se nasilje u porodici tretira kao krivično djelo, postoje i brojne institucionalne i nevladine organizacije koje pružaju podršku žrtvama i rade na prevenciji nasilja u porodici.
Međutim, i pored zakonskih i institucionalnih mjera, porodično nasilje i dalje ostaje ozbiljan problem. Nedostatak svijesti o štetnosti nasilja, tradicionalni rodni obrasci i ekonomske i socijalne nejednakosti doprinose tome da mnoge žrtve ostaju tihe i ne prijavljuju nasilje.
Prevencija porodičnog nasilja zahtijeva multidisciplinarni pristup, koji uključuje obrazovanje, promjenu društvenih normi, ekonomsku podršku žrtvama i adekvatnu zaštitu i sankcije za počinioce. Također, važno je raditi na podizanju svijesti o ovom problemu i podržavati žrtve da prijave nasilje i traže pomoć.
U slučaju Gorana Ješića, nadležne institucije trebaju ozbiljno pristupiti optužbama i osigurati sigurnost Ružice Ješić. Također, važno je da se preduzmu mjere kako bi se spriječilo dalje nasilje u porodici i omogućila podrška žrtvi.
Nasilje u porodici nije privatna stvar, već društveni problem koji zahtijeva zajednički odgovor. Solidarnost sa žrtvama, podrška institucija i promocija nulte tolerancije na nasilje su ključni koraci ka prevenciji porodičnog nasilja i stvaranju sigurnijeg društva za sve.
Uzimajući u obzir ozbiljnost ovog slučaja, nadamo se da će pravosudni organi adekvatno reagirati i zaštititi žrtvu. Također, važno je da se javnost informiše o ovom slučaju kako bi se podigla svijest o problemu porodičnog nasilja i potakla podrška žrtvama.
Porodično nasilje je ozbiljan problem koji zahtijeva sveobuhvatan pristup. Važno je da institucije i zajednica prepoznaju i osude nasilje u porodici te pruže podršku žrtvama. Samo uz zajednički angažman možemo stvoriti društvo u kojem niko neće biti izložen nasilju u porodici.