U Srbiji se godišnje registruje više od 3.000 falsifikovanih novčanica, a Narodna banka Srbije ima posebno odeljenje koje se bavi ekspertizom ovih novčanica. Direktor ovog odeljenja, Miroslav Jeremić, istakao je da je u prva tri meseca ove godine pronađeno 850 falsifikata, dok je prošle godine u istom periodu pronađeno 1.059 falsifikovanih novčanica.
Najčešće falsifikovane novčanice su apoen od 2.000 dinara kod domaće valute i 50 evra kod strane valute. Falsifikatori imaju dva cilja – da novčanicu puste u promet na neprimetan način i da bude dovoljno ubedljiva da ne bude sumnjiva. Jeremić objašnjava da se 2.000 dinara često koristi u prometu jer zadovoljava dnevne potrebe stanovništva, dok se veći broj dinarskih falsifikata pojavljuje s obzirom na njihovu čestu upotrebu.
Narodna banka Srbije daje cirkularna pisma kako bi obrazložila falsifikovanje stranih novčanica, navodeći karakteristike i razlike u odnosu na originalne novčanice. Bankarski službenici i ovlašćeni menjači trebaju proveriti novčanice na tačno određenim mestima kako bi utvrdili njihovu autentičnost. Falsifikati dinarskih novčanica se mogu lakše prepoznati po dodiru i zvuku papira. Građani mogu koristiti lupu kako bi detaljnije pregledali novčanice i prepoznali znakove originalnosti, kao što su mikrotekstovi i UV zaštita.
Miroslav Jeremić naglašava važnost edukacije građana o zaštitnim elementima novčanica kako bi lakše prepoznali falsifikate. Preporučuje korištenje lupi za detaljniji pregled novčanica kako bi se utvrdila njihova autentičnost. Dodatno, postoje i složeni aparati koji omogućavaju detaljniju analizu novčanica, uključujući provjeru duboke štampe i UV zaštite. Ovi saveti su od velike pomoći u borbi protiv falsifikata i zaštiti ekonomskog sistema od štete koja može nastati usled distribucije lažnog novca.