Jelena Begović na skupu o naučnoj diplomatiji u Parizu

Jovana Kovačević avatar

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Jelena Begović, nedavno je učestvovala na ministarskom okruglom stolu pod nazivom „Naučna diplomatija u svetu disruptivnih tehnologija“, koji je održan u Parizu u okviru Globalnog ministarskog dijaloga o naučnoj diplomatiji. Tokom ovog događaja, fokus je bio na istraživanju načina za oblikovanje politika koje podstiču međunarodnu saradnju u oblasti tehnoloških inovacija, kao i razmatranju njihovih implikacija iz naučne i diplomatske perspektive.

U svom obraćanju, Begović je istakla značaj nauke u savremenom društvu, posebno u kontekstu brzih promena koje se dešavaju u svetu. „Danas smo u Parizu u sedištu UNESCO prisustvovali velikoj konferenciji koja je posvećena ulozi nauke u diplomatiji. Razgovarali smo o novoj, specifičnoj vrsti diplomatije. S obzirom na to da živimo u svetu koji se neverovatnom brzinom razvija, kao primarna se nameću nova pravila. Ono što je dobro jeste da nauka može da zauzme važno mesto u svemu tome“, izjavila je ona.

Ministarka je ukazala na to da klimatske promene, geopolitički izazovi i dolazak novih tehnologija predstavljaju primere velikih globalnih kriza. U saopštenju Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, navodi se da je cilj konferencije da pronađe mesto nauci kako bi ona kroz diplomatiju mogla da iskomunicira rešenja na ova važna pitanja. Begović je naglasila da nauka već sada pruža rešenja zasnovana na znanju, što bi moglo doprineti bržem dostizanju ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija.

„Diplomatija nauke predstavlja novi zamajac u međunarodnim odnosima. Nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti videti naučne ambasadore koji će zastupati rešenja zasnovana na naučnim saznanjima“, dodala je Begović. Ovaj pristup bi mogao omogućiti efikasniju komunikaciju među državama i doprineti globalnom razvoju i stabilnosti.

Globalni ministarski dijalog o naučnoj diplomatiji ima za cilj da podstakne međunarodnu diskusiju o uspostavljanju novog globalnog okvira za naučnu diplomatiju, koji će odgovoriti na trenutne potrebe društva. Tokom dvodnevnog skupa, učesnici su razgovarali o inovativnim pristupima naučne diplomatije i razmeni iskustava između ministara, naučnika, diplomata i stručnjaka. Cilj je bio utvrđivanje prioriteta naučne diplomatije i identifikacija konkretnih oblasti saradnje.

Ministarka Begović, u pratnji v.d. pomoćnika ministra Ivane Vukašinović, aktivno je učestvovala u ovom važnom događaju koji se održao u sedištu UNESCO u Parizu. Ova konferencija je važna platforma za razmenu ideja i iskustava, kao i za proširenje saradnje između zemalja u oblasti nauke i tehnologije.

Jedan od ključnih tema diskusije bio je i način na koji nauka može doprineti rešenju globalnih problema, kao što su klimatske promene i geopolitičke tenzije. U današnjem svetu, gde su izazovi sve kompleksniji, naučna diplomacija može igrati ključnu ulogu u usmeravanju politika i rešavanju sukoba.

U zaključku, ministarka Begović je naglasila da je naučna diplomatija vitalna za budućnost međunarodnih odnosa. Ona predstavlja most između nauke i politike, omogućavajući da se naučna saznanja primene u praksi i da se kroz diplomatiju reše globalni problemi. U svetlu brzih tehnoloških promena i rastućih izazova, važno je da države rade zajedno kako bi obezbedile održiv razvoj i stabilnost na globalnom nivou.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije