Kako bezbedno konvertovati fajlove bez korišćenja onlajn konvertora

Stefan Nikolić avatar

Konverzija fajlova putem interneta može izgledati kao jednostavna operacija, ali sa sobom nosi niz rizika, posebno kada su u pitanju lični podaci. Mnogi korisnici nisu svesni da otpremanjem fajla na online konvertor izlažu svoje informacije potencijalnim prevarantima i malveru. Prva opasnost je curenje ličnih podataka. Poverljivi poslovni dokumenti, poput izveštaja i ugovora, mogu lako dospeti u ruke neovlašćenih lica. Čak i slike koje izgledaju bezopasno mogu sadržati informacije koje napadači mogu iskoristiti. Stručnjaci upozoravaju da je optičko prepoznavanje znakova (OCR) omogućilo napadačima da izvuču podatke iz fotografija, čime se rizik dodatno povećava.

Infekcija malverom je još jedan čest problem. Sumnjivi sajtovi za konverziju mogu modifikovati fajlove ili dodati zlonamerni kod u konvertovane dokumente. U nedostatku odgovarajuće zaštite, korisnici možda neće biti svesni pretnje dok ne bude prekasno. Konvertovani fajlovi mogu sadržati skripte, trojance i druge opasne elemente, što dodatno naglašava potrebu za oprezom.

Osim toga, neki sajtovi za konverziju koriste fišing tehnike. Korisnicima se može tražiti da se registruju i unesu lične podatke, što može dovesti do krađe identiteta. Stručnjaci preporučuju korišćenje onlajn konvertora koji ne zahtevaju registraciju i preporučuju da nikada ne delite svoje lične informacije.

Najsigurnija alternativa je offline konverzija, koja eliminiše mnoge rizike povezane sa online alatima. Mnogi korisnici mogu konvertovati fajlove koristeći sistemske alate ili popularne programe kao što je Microsoft Office. Ovaj paket omogućava korisnicima da otvore različite formate fajlova i sačuvaju ih u željenom formatu. Za one koji ne koriste Microsoft proizvode, besplatne alternative kao što su LibreOffice i OpenOffice takođe su dostupne.

Za grafičke fajlove, konverzija je jednostavna putem programa Paint na Windowsu ili putem funkcije Quick Actions na macOS-u. Kada je reč o video i audio formatima, alati kao što su Handbrake i Audacity su odlični izbori. FFmpeg je još jedan moćan alat, iako funkcioniše samo putem komandne linije.

U slučajevima kada je neophodna online konverzija, korisnici treba da budu izuzetno oprezni. Nikada ne bi trebalo da konvertuju osetljive informacije putem interneta. Ako je potrebno konvertovati fajl online, preporučuje se korišćenje Google Drive-a, gde se fajl može otpremiti, otvoriti u odgovarajućem Google alatu i preuzeti u drugom formatu. Adobe takođe nudi online konvertor, ali podaci se čuvaju na njihovim serverima, što može biti problematično za poverljive informacije.

Stručnjaci su podelili i trik koji mnogi ne poznaju. Umesto da konvertujete fajl, ponekad je moguće jednostavno izvući informacije iz njega. Mnogi formati fajlova zapravo su kompresovani folderi, koji kada se preimenuju u ZIP, omogućavaju korisnicima da dobiju sve sastavne delove dokumenta. Ova metoda može biti korisna za izvlačenje slika ili drugih informacija bez gubitka kvaliteta.

Na kraju, savetuje se da svaki nepoznati format fajla prvo skenirate na viruse i zatim ga preimenujete u ZIP pre nego što ga raspakujete. Ovaj pristup može otkriti korisne informacije koje bi inače ostale skrivena unutar samog fajla. U današnjem digitalnom svetu, svest o bezbednosti i zaštiti podataka je od suštinskog značaja. S obzirom na sve pretnje koje dolaze iz online okruženja, korisnici moraju biti oprezni i informisani kako bi zaštitili svoje lične i poslovne informacije.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije