Više od 30.000 automobila ima „vraćenu kilometražu“, otkriveno je na tehničkim pregledima. Kako da provjerite da li prodavac pokušava da vas prevari?
Provjera kilometraže se na tehničkom pregledu može odraditi samo na jedan način.
„To se ne otkriva tako često. Kada i otkrivamo, automobil mora da bude i godinu dana ranije kod nas na pregledu, da bismo uporedili podatke i obavijestili vlasnika vozila“, kaže za „Prvu TV“ menadžer tehničkog pregleda, Vladimir Kolić.
Nastavio je:
„To je ozbiljan prekršaj. U pitanju je prevara, i ljudi koji to ustanove mogu da gone onoga koji je vraćao kilometražu“, dodaje Kolić.
Pored tehničkog pregleda, ovakav tip prevare može da se otkrije prilikom uvoza, od strane Agencije za bezbjednost saobraćaja, a može da se otkrije i putem interneta, ako se vidi gdje je rađen servis i uporedi kilometraža.
Ostali problemi koji se otkrivaju tokom tehničkog pregleda uključuju „prekucavanje“ broja motora ili šasije.
„Mi to moramo da pošaljemo na ekspertizu, kako bi se ustanovilo da li je auto ‘kucan’, odnosno da li je u pitanju falsifikat. To se rijetko dešava“, istakao je Kolić, prenosi „b92“.
Zabrinjavajuće otkriće je to da više od 30.000 automobila ima „vraćenu kilometražu“ na tehničkim pregledima. Šta to znači za vlasnike automobila i potencijalne kupce? Kako da provjerite da li prodavac pokušava da vas prevari?Ova otkrića su šokantna i pozivaju na oprez kod kupovine polovnih vozila.
Ova vrsta prevare nije česta, ali kada se otkrije, to može imati ozbiljne posljedice po prodavca. Kolić je istakao da su tehnički pregledi jedini način za provjeru kilometraže vozila i otkrivanje ovakve vrste prevare. Također je naglasio da „prekucavanje“ broja motora ili šasije također može biti predmet prevare, ali se to rijetko dešava.
Agencija za bezbjednost saobraćaja također može otkriti ovu vrstu prevare prilikom uvoza vozila. Također, moguće je i provjeriti ovu vrstu prevare putem interneta, ako se uporede podaci o servisu i kilometraži vozila.
Ovo otkriće poziva na oprez kod kupovine polovnih automobila. Kupci se pozivaju da pažljivo provjere pređenu kilometražu i provjere svu dokumentaciju vozila. Također se preporučuje da se izbjegavaju sumnjivi prodavci i da se provjeri istorija vozila putem interneta kako bi se izbjegle ovakve vrste prijevara.
Otkrića poput ovih ukazuju na važnost redovnog održavanja i provođenja tehničkih pregleda. Također, pozivaju kupce da budu oprezni prilikom kupovine polovnih vozila i da se oslone na provjerene prodavce i autore. Ova vrsta prevare može imati ozbiljne posljedice po vlasnike vozila i kupce, te je važno da se pridržavaju preporučenih mjera opreza prilikom kupovine automobila.
Uzmimo podpredstavi i skrenimo pažnju na ovakve prevare koje mogu imati ozbiljne posljedice po vlasnike i kupce automobila. Pazite na dokumentaciju, provjerite istoriju vozila putem interneta i izbjegavajte sumnjive prodavce. Budimo oprezni i zaštitimo sebe od ovakvih prijevara. Nemojte dozvoliti da vas prevari netko tko pokušava vratiti kilometražu automobila. Provjerite kod provjerenih prodavaca i agencija i izbjegnite ovu vrstu prevare.