Svake godine, 8. aprila, obeležava se Međunarodni dan Roma. Ovaj dan ima poseban značaj, jer nas podseća na bogatstvo romske tradicije, ali i na izazove s kojima se romska zajednica suočava širom sveta. Romi čine značajan deo kulture Balkana, ali su često izloženi diskriminaciji, marginalizaciji i siromaštvu. Međutim, ovaj dan nije samo podsećanje na probleme, već i prilika da se proslavi doprinos Roma u svim aspektima društva, posebno u muzici i umetnosti. U ovom kontekstu, jedan od najistaknutijih predstavnika romske kulture je Šaban Bajramović, poznat kao “kralj romske muzike”.
Rođen 16. aprila 1936. godine u Nišu, Šaban Bajramović je odrastao u porodici muzikanata. Njegova ljubav prema muzici se javljala od malih nogu, a zanimljivo je da je prvi put naučio da svira instrument na Golom otoku. Ova neobična životna situacija se dogodila kada je, kao mladić, pobegao iz vojske pre nego što je položio zakletvu. Njegov talent i jedinstvena boja glasa ubrzo su ga izdvojili od drugih muzičara, a 1964. godine je objavio svoju prvu ploču, što je označilo početak njegove muzičke karijere.
Bajramović je stekao status muzičke legende, a njegove pesme postale su pravi hitovi. Među njima, “Đelem, đelem” se izdvaja kao međunarodna himna Roma, ne samo zbog melodije, već i snažnih stihova koji govore o patnjama Roma, kao i njihovom ponosu i borbi za ravnopravnost. Ova pesma je postala simbol romske borbe i identiteta, a njen uticaj se oseća širom sveta.
Kralj romske muzike nije se zaustavio samo na temi borbe svog naroda; njegove pesme su takođe nosile poruke o životu, ljubavi i tradiciji. Jedna od najpoznatijih pesama, “Bele ruže”, posvećena je njegovoj supruzi Milici, i predstavlja emotivnu posvetu ljubavi i porodičnim vrednostima. Njegova muzika je dopirala do srca mnogih, premošćujući razlike među ljudima i kulturom.
Tokom svoje karijere, Šaban Bajramović je sa grupom Crna Mamba, s kojom je bio više od 20 godina, obišao pola sveta. Njegova putovanja su ga dovela čak i do Indije, gde je bio pozvan od strane indijskih lidera, Nehrua i Indire Gandi. Tamo je bio proglašen Kraljem svetske romske muzike, što dodatno potvrđuje njegov značaj na međunarodnoj muzičkoj sceni.
Šaban Bajramović nije bio samo muzičar, već i simbol romske borbe za očuvanje identiteta i ravnopravnost. Njegov život, uprkos brojnim ličnim i profesionalnim poteškoćama, bio je posvećen muzici i unapređenju statusa svog naroda. Njegov opus, koji obuhvata pesme o ljubavi, gubicima, životu, ali i borbi, zauvek će ostati deo bogate kulturne baštine Balkana.
U njegovim pesmama, mnogi su pronalazili utehu, sreću, ali i tugu. Njegove emocije su bile univerzalne, te su se povezivale sa svim ljudima, bez obzira na jezik ili kulturu. Pesma “Sajbija” je primer kako muzika može da premosti razlike i dodirne dušu svakog slušatelja.
Šaban Bajramović je ostavio neizbrisiv trag u muzici Balkana i romskoj kulturi. Njegova sposobnost da prenese emocije i priče kroz muziku učinila ga je jedinstvenim umetnikom čije pesme će se slušati i pamtiti generacijama. Međunarodni dan Roma, koji se obeležava 8. aprila, takođe je prilika da se prisetimo njegovog doprinosa i uticaja na romsku zajednicu, kao i na širu kulturnu scenu. Njegova muzika ostaje večni spoj tradicije i savremenosti, simbol nade i borbe za bolje sutra.