Kina je teže pogođena američkim carinama nego SAD kineskim

Branko Simić avatar

Američki predsednik Donald Tramp izneo je svoje stavove o stanju trgovinskih odnosa između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, tvrdeći da će Kina biti mnogo teže pogođena novim američkim carinama od 54 odsto nego što će to biti Amerika pogođena kineskim carinama od 34 odsto, koje će stupiti na snagu 10. aprila. U objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social, Tramp je istakao da su se Kina i mnoge druge zemlje „ponašale loše“ prema SAD, ali da veruje da će Amerika izaći kao pobednik iz, kako je naveo, ekonomske revolucije.

Tramp je naglasio da se poslovi vraćaju u Sjedinjene Države, dodajući da već postoji pet biliona dolara ulaganja u ekonomiju. On je takođe rekao da situacija neće biti laka, ali je izrazio optimizam da će krajnji rezultat biti istorijski, verujući da će se ostvariti njegova strategija „Učinimo Ameriku ponovo velikom“.

U međuvremenu, Kina je reagovala na nove američke carine podnošenjem formalne žalbe Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO). Kineske vlasti tvrde da američke mere krše pravila te organizacije i zatražile su konsultacije povodom ovog pitanja. Sekretarijat STO je potvrdio da je primio zahtev za konsultacije od stalne misije Kine pri toj organizaciji.

Bilateralne konsultacije su prvi korak u formalnom rešavanju trgovinskih sporova. Ukoliko ne bude moguće pronaći rešenje u roku od 60 dana, Kina bi mogla da zatraži da o ovom slučaju presudi telo STO za rešavanje sporova, čije je sedište u Ženevi.

Kina je takođe objavila da će uvesti dodatne carine od 34 odsto na uvoz robe iz SAD, što je odgovor na najnovije američke carine. Kinesko ministarstvo finansija je, u saopštenju od petka, naglasilo da će od 10. aprila uvesti carine od 34 odsto na svu robu koja dolazi iz Sjedinjenih Država.

Pored toga, ministarstvo je kritikovalo odluku Vašingtona da poveća ukupne američke carine Kini na 54 odsto, uključujući nove recipročene namete. Ova razmena carinskih mera između dve najveće svetske ekonomije dodatno je pogoršala već napeti trgovinski odnos i izazvala zabrinutost među analitičarima i ekonomistima širom sveta.

Trgovinski rat između SAD i Kine traje već nekoliko godina, a mnoge zemlje prate razvoj situacije sa pažnjom, s obzirom na to da bi eskalacija ovog sukoba mogla imati dalekosežne posledice po globalnu ekonomiju. U isto vreme, analitičari ukazuju na to da bi obostrane carine mogle dovesti do povećanja cena za potrošače i smanjenja konkurentnosti američkih proizvoda na međunarodnom tržištu.

Dok Tramp insistira na povratku proizvodnje u Sjedinjene Države i jačanju domaće ekonomije, mnogi stručnjaci se pitaju da li je ova strategija održiva na duži rok, s obzirom na kompleksnost globalnih trgovinskih lanaca i zavisnost od međunarodnih dobavljača.

U svetlu ovih događaja, može se očekivati da će se trgovinski odnosi između SAD i Kine nastaviti razvijati u pravcu daljih tenzija, a reakcije drugih zemalja na ovu situaciju će biti od ključnog značaja za budućnost globalne trgovine. Kako se situacija odvija, analitičari će pažljivo pratiti svaki novi korak sa obe strane, kako bi procenili potencijalne posledice po međunarodnu ekonomiju.

U ovom trenutku, jasno je da su odnosi između SAD i Kine na prekretnici, sa mogućim dugoročnim posledicama koje će oblikovati trgovinsku politiku i ekonomske strategije obe zemlje u godinama koje dolaze.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije