Američki Kongres je većinom glasova donio odluku kojom je saopšteno da će popularna društvena mreža Tik Tok biti zabranjena u Americi, ukoliko je Kinezi ne prodaju. Za ovu odluku glasalo je 352 kongresmena, dok je protiv bilo samo 65.
Tik Tok se našao na udaru kritika, pre svega u Americi, zbog algoritma koji navodno namenski targetira određene korisnike sa osetljivim temama poput depresije među tinejdžerima ili rata između Izraela i Hamasa. Takođe, aplikacija je kritikovana i zbog veza sa kompanijom ByteDance, koja je pod intenzivnim nadzorom američkih regulatornih tela.
Nakon što je nacrt zakona usvojen u Predstavničkom domu, sada prelazi u Senat, gde još uvek nije jasno kako će se senatori opredeliti po ovom pitanju. Predsednik Džo Bajden je najavio da će potpisati zakon ukoliko prođe i u Senatu.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je reagovalo na ovu odluku, optužujući SAD da suzbijaju Tik Tok uprkos tome što nikada nisu pronašli dokaze da aplikacija predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti. Portparol kineskog ministarstva istakao je da ovakvo maltretiranje narušava poslovnu aktivnost kompanija, šteti poverenju investitora i utiče na međunarodni ekonomski i trgovinski poretk.
Nakon donošenja odluke u Kongresu, mnogi se pitaju kakve će biti posledice zabrane Tik Toka u Americi. Mnogi tinejdžeri i mladi korisnici ove platforme su izrazili zabrinutost zbog gubitka omiljene društvene mreže. Takođe, postavlja se pitanje kako će ova odluka uticati na odnos između Amerike i Kine, s obzirom na veze koje su se razvile tokom godina između dve zemlje.
Situacija postaje sve napetija, kako se Senat priprema da razmotri nacrt zakona o zabrani Tik Toka u Americi. Mnogi se nadaju da će ova odluka doprineti većoj bezbednosti korisnika društvenih mreža, dok drugi strahuju od mogućih posledica po međunarodne odnose. Ostaje da se vidi kako će se stvari dalje odvijati i da li će Tik Tok zaista biti zabranjen u Americi ili će Kinezi pristati na prodaju platforme kako bi izbegli ovu sudbinu.