Knjiga intervjua sa Ljubivojem Ršumovićem je neka vrsta njegova autobiografije

Marijana Petrović avatar

Beograd – Knjiga intervjua „Pomozi mi kazati“ predstavlja jedinstvenu vrstu autobiografije pesnika i pisca Ljubivoja Ršumovića. Na promociji ovog izdanja u Biblioteci grada Beograda, urednik knjige i priređivač, univerzitetski profesor Mihajlo Pantić, istakao je da ova knjiga osvetljava suštinu onoga što čini Ršumovićevu pojavu tako osobenom i neponovljivom. Kroz intervjue, čitalac stiče utisak da on razgovara sa pesnikom, a ne novinarom, što dodatno doprinosi autentičnosti i dubini ovog dela.

Izdavač Biblioteka grada Beograda (BGB) objavio je da knjiga sadrži odabranih 24 intervjua koje je Ršumović dao u periodu od 1972. do 2024. godine. Ovi intervjui su pažljivo odabrani i predstavljaju ključne trenutke u Ršumovićevom životu i radu. Pored intervjua, knjiga uključuje kratak izbor iz njegove poezije i proze, a takođe je obogaćena i foto-albumom koji prikazuje različite aspekte Ršumovićeve karijere.

Ljubivoje Ršumović je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih pisaca u Srbiji, poznat po svom bogatom stvaralaštvu koje obuhvata poeziju, prozu, dramska dela i književnu kritiku. Njegova dela često nose pečat ličnog doživljaja, emotivnosti i duboke refleksije o životu, ljubavi i ljudskim sudbinama. Ršumović je poznat po tome što je umeo da poveže svakodnevne teme sa univerzalnim pitanjima, što ga čini posebno bliskim čitateljima.

Knjiga „Pomozi mi kazati“ nije samo zbirka intervjua, već i svojevrstan dokument o vremenu i društvu u kojem je Ršumović živeo i stvarao. Kroz njegovo pripovedanje, čitalac može da zaviri u razmišljanja i osećanja jednog od najznačajnijih umetnika našeg vremena. Ršumovićev stil izražavanja, koji se često kreće između lirskih i prozaičnih tonova, omogućava čitaocima da se povežu sa njegovim mislima i osećanjima na veoma ličan način.

Pantić je naglasio da je Ršumović, kroz svoje intervjue, uspeo da prenese svoja iskustva i mudrosti na čitaoce, čineći ih delom njegovog umetničkog dela. Ovi intervjui ne pružaju samo uvid u Ršumovićev život, već i u njegovu filozofiju stvaranja i razmišljanja o umetnosti. Njegove reči su često prožete dubokim promišljanjem o društvenim pitanjima, ljudskim odnosima i umetničkoj odgovornosti.

Osim toga, knjiga donosi i specifične trenutke iz Ršumovićevog života, kao što su njegovi susreti sa drugim umetnicima, inspiracije koje je dobijao tokom putovanja, kao i izazovi sa kojima se suočavao tokom svoje karijere. Ove priče doprinose bogatstvu njegovog stvaralaštva i pružaju kontekst za razumevanje njegovih dela.

„Intervjui su kao most između mene i čitalaca,“ rekao je Ršumović tokom promocije. „Kroz njih želim da podelim svoje misli, strahove, nade i snove.“ Ova izjava oslikava njegovu želju da se poveže sa publikom na dubljem nivou, što je i jedno od obeležja njegovog stvaralaštva.

Knjiga „Pomozi mi kazati“ donosi ne samo Ršumovićevu umetnost, već i njegovu dušu. Ona poziva čitaoce da se upuste u putovanje kroz vreme i prostor, da otkriju bogatstvo njegove misli i osećanja, i da se inspirišu njegovom umetničkom snagom. U svetu koji se brzo menja, Ršumovićeva dela ostaju kao svetionik trajnih vrednosti i emotivne dubine, podsećajući nas na važnost umetnosti i njenog značaja u ljudskom postojanju.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije