Potpredsjednik Nove demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Predrag Marsenić izjavio je da će koalicija NADA, koju uz Novi DSS čini i POKS, prihvatiti mandate u Skupštini grada Beograda, ali da će tek kasnije donijeti odluku o tome da li će prisustvovati konstitutivnoj sjednici 19. februara. Odluku će donijeti na sastanku Glavnog odbora stranke 4. februara.
„Mislimo da ćemo prisustvovati konstitutivnoj sjednici, ali ćemo donijeti konačnu odluku na sastanku Glavnog odbora. To će nam pružiti bolji uvid u to što se dešava u sali“, rekao je Marsenić, dodavši da će odluka biti donijeta uz saglasnost koalicionih partnera iz POKS-a.
Na pitanje da li vlast ima većinu od 56 odbornika i da li je to možda neko sa liste Branimira Nestorovića, Marsenić je rekao da ne može biti siguran, ali iz izvora saznaje da se jedan odbornik sam ponudio. Također je rekao da ne može isključiti mogućnost da Aleksandar Jerković pređe u redove vlasti, ali da je gotovo sigurno da to neće učiniti niko od odbornika Novog DSS i POKS-a.
Marsenić je izrazio nadu da do većine neće doći te da će biti novih izbora u Beogradu, te da se do tada treba pritisnuti da se uslovi poprave. „Nadam se da neće doći do formiranja većine, a do tada ćemo se boriti za poboljšanje uslova“, rekao je on.
Koalicija „Zajedno za Srbiju 2022“ koju čine DSS – Nova Srbija – Zavetnici, POKS, Dveri i Krunski pokret smatra da su izbori bili neregularni. Zbog toga odbijaju da učestvuju u radu gradskog parlamenta i sastave vladu.
Na pitanje hoće li članovi Glavnog odbora stranke usvojiti stav o ulasku u gradsku vlast Marsenić je rekao da će se na sastanku članovi Glavnog odbora složiti da izađu sa zajedničkim stavom. Postoji mogućnost da, ukoliko dođe do formiranja većine, iako je sada kao što sam rekao, dalji koraci su „da li je neko pritisnuo dugme, ko je pokrenuo“: da i niko nije bio za tu odluku. Međutim, vrlo je važno odlučiti da li će se članovi sastanka Glavnog odbora složiti sa zajedničkim stavom koji bi kao takav bio zvaničan stav. Naša stranka je još uvek mala, ne samo u brojkama, nego i u snazi i uticaju. Tako da će se donijeti odluka u saglasnosti sa koalicionim partnerima.
Međutim, upitan o tome da li se očekuje pritisak na članove Glavnog odbora, Marsenić je naveo da su na to već navikli te da se pritisak vrši non-stop, i to ne samo od strane građana, već i od strane samih članova stranke jer se mi vodimo logikom da svi moraju da imaju dobar i jasan odnos prema svojim građanima, a pritom biti i principijelni prema svojoj politici.
„Mnogo je bitnije je da je poznato mišljenje samih odbornika i retoričkih grupa, a kojim putem će Glavni odbor odlučiti“, zaključio je Marsenić.