Saša Radulović, lider pokreta Dosta je bilo, najavio je saradnju sa Narodnom strankom i zajednički izlazak na predstojeće lokalne izbore. Njihov kandidat za lidera je Vladimir Gajić, nakon što je Vuk Jeremić podneo ostavku posle lošeg rezultata na izborima.
Radulović ističe da je cilj njihove saradnje da pobede na lokalnim izborima u centralnim gradskim opštinama Beograda, kako bi kasnije mogli da se fokusiraju na sledeće beogradske izbore i na republičkom nivou. Kako je istakao, vreme je za novi početak, budući da je desnica potpuno poražena.
Vladimir Gajić, kandidat za lidera Narodne stranke, smatra da demokratske promene u Srbiji neće biti moguće bez jačanja desnog centra i desnice uopšte. On ističe da bez ukrupnjavanja tog dela političkog spektra, neće doći do promena. Podsećamo da su Narodna stranka i pokret Dosta je bilo osvojili 0,88 odsto i 1,18 odsto glasova na decembarskim izborima, što ih je daleko udaljilo od cenzusa.
Povodom javnog poziva Aleksandra Šapića za razgovore o saradnji i planovima za razvoj Beograda u naredne četiri godine, pokret „Mi – glas iz naroda“ Branimira Nestorovića saopštio je da ne podržava koaliciju ni sa SNS-SPS, ni sa koalicijom „Srbija protiv nasilja“ i NADA.
Pristup ujedinjenju
Iako su Radulović i Gajić pripadnici opozicije, ova saradnja ukazuje na pristup ujedinjenju snaga uoči narednih izbora. Očigledno je da su prepoznali da će samo zajedno imati veće šanse protiv vladajuće stranke. Sa izbornim cenzusom od 3%, manje političke partije i pokreti često su prinuđeni na udruživanje kako bi ostvarili svoje političke ciljeve.
U pripremi za lokalne izbore, fokus na Beogradu je ključan za Radulovićev i Gajićev plan. Beograd je političko, ekonomsko i kulturno središte zemlje, te je pobeda u ovom gradu od velikog značaja za ove političke aktere.
Desnica kao ključni faktor
Vladimir Gajić je istakao važnost jačanja desnog centra i desnice u Srbiji. Ovo ukazuje na promenu političke strategije, s obzirom na to da su obe stranke, Narodna stranka i Dosta je bilo, do sada bile više orijentisane ka liberalnim politikama. Međutim, sagledavajući trenutnu političku situaciju, odlučili su da se okrenu ka desnici kako bi ostvarili svoje političke ciljeve.
Ovi politički potezi ukazuju na potrebu da se političke stranke prilagode trenutnoj situaciji i da prepoznaju ključne faktore za ostvarivanje svojih političkih ciljeva. S obzirom na to da je političko raslojavanje u Srbiji sve izraženije, ovo je logičan korak za političke stranke koje teže osvajanju većeg broja glasova na izborima.
Budućnost političkih promena
Sa narednim lokalnim izborima u Beogradu, ali i republičkim nivoom, ova saradnja ima potencijal da doprinese političkim promenama u zemlji. Fokus na Beogradu kao političkom središtu Srbije pokazuje političku strategiju usmerenu ka ostvarenju što veće podrške među biračima.
Nakon neuspeha na decembarskim izborima, ove političke stranke jasno su prepoznale potrebu za promenom i prilagođavanjem novonastaloj političkoj situaciji. Ovo pokazuje političku zrelost i sposobnost prilagođavanja promenama kako bi ostvarili bolje političke rezultate u budućnosti.
Ukratko, saradnja između Dosta je bilo i Narodne stranke, kao i izjava Branimira Nestorovića, jasno pokazuju da političke stranke prepoznaju ključne faktore za ostvarivanje političkih promena u budućnosti. S obzirom na izazovnu političku situaciju u zemlji, očekuje se da će ovi politički potezi doprineti formiranju novih političkih pravaca i jačanju političkih snaga koje teže promenama.