Koliko dugo su benzin i dizel upotrebljivi

Stefan Nikolić avatar

Mnogi vozači, posebno u vanrednim okolnostima ili iz praktičnih razloga, skladište gorivo u kanisterima. Ovo se posebno odnosi na gorivo koje se koristi za motorne testere, agregate, kosilice ili kao rezervu za automobile. Međutim, postavlja se pitanje: ima li gorivo rok trajanja? I šta se dešava sa benzinom ili dizelom koji mesecima stoji u garaži?

Odgovor je da, gorivo ima svoj „rok trajanja“, a način i mesto čuvanja su od ključnog značaja. Naftaške kompanije naglašavaju da se gorivo skladišti u specijalizovanim rezervoarima izrađenim prema važećim propisima. Čuvanje goriva u običnim kanisterima, posebno u nepovoljnim uslovima kao što su visoke ili niske temperature, vlaga ili loša ventilacija, može dovesti do degradacije goriva, što može predstavljati opasnost po zdravlje i sigurnost, pa čak i izazvati požar.

U idealnim uslovima, benzin može stajati do dve godine, dok dizel može ostati upotrebljiv do šest meseci. Međutim, ovo važi samo ako se gorivo čuva u namenskim spremnicima koji su opremljeni mogućnošću održavanja i ispuštanja kondenzovane vode. U običnim kanisterima, naročito plastičnim, rok trajanja je znatno kraći, često svega nekoliko meseci.

Postavlja se pitanje, zašto gorivo propada? Razlozi su višestruki. Prvo, isparavanje lakih ugljovodonika smanjuje zapaljivost i efikasnost goriva. Drugo, reakcija sa kiseonikom iz vazduha izaziva oksidaciju, što menja hemijski sastav goriva. Treće, kondenzacija vode, posebno kod dizela, može dovesti do razvoja mikroorganizama i kontaminacije. Na kraju, korišćenje starog goriva može izazvati zapušenost filtera i oštećenja motora.

Ako se pitate da li treba praviti zalihe goriva, stručnjaci preporučuju da to izbegavate ukoliko nemate hitnu potrebu. Osim potencijalnog gubitka kvaliteta, gorivo je visokozapaljiva supstanca koja se ne bi smela čuvati u blizini izvora toplote, električnih uređaja ili u prostorijama bez ventilacije.

Ukoliko ipak morate da skladištite gorivo, postoje određene preporuke koje treba pratiti. Prvo, koristite certifikovane, hermetički zatvorene kanistere. Drugo, čuvajte ih na hladnom, suvom i tamnom mestu. Treće, izbegavajte promene temperature i vlagu. Na kraju, nikada ne punite kanister do vrha – ostavite prostor za širenje isparenja.

S obzirom na sve navedeno, važno je da vozači budu svesni kako pravilno čuvati gorivo kako bi izbegli potencijalne probleme koji mogu nastati usled lošeg skladištenja. Nepravilno čuvanje može dovesti do ozbiljnih oštećenja vozila, a u nekim slučajevima i do opasnih situacija.

U zaključku, iako je skladištenje goriva ponekad neophodno, ključno je pridržavati se pravila i preporuka kako bi se očuvala efikasnost goriva i osigurala sigurnost. Uvek je bolje biti oprezan i informisan kada su u pitanju ovakve supstance.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije