Njemački šef delegacije u Vijeću Europe Frank Schwabe ocjenjuje, tri tjedna prije sastanka Odbora ministara Vijeća Europe na kojem će se glasati o prijemu takozvanog Kosova u VE, da su šanse za prijem 50:50, ali dodaje da ima još puno posla koji treba obaviti, piše DW.
U tekstu pod naslovom „Koliko je članstvo Kosova u Vijeću Europe stvarno“, DW navodi da je Schwabe sada puno rezerviraniji nego prije zasjedanja Parlamentarne skupštine Vijeća Europe 16. travnja, na kojem je usvojena preporuka o prijemu takozvanog Kosova u VE.
Navodi se da je predsjednik Europske inicijative za stabilnost (ESI) Gerald Knaus još skeptičniji kada je riječ o glasanju o prijemu Prištine.
„Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić vodi uspješnu kampanju da uvjeri ključne zemlje u Europi da odgode glasanje o prijemu Kosova, čini se kao da će predsjednik Vučić dobiti ovu bitku“, rekao je Knaus.
DW navodi da je premijer privremenih prištinskih institucija Albin Kurti tijekom dvodnevnog boravka u Berlinu održao niz sastanaka iza zatvorenih vrata kako bi dobio podršku za članstvo Prištine u VE, ali ukazuje da ono što zapadne zemlje žele postići je da „gurnu“ takozvano Kosovo da stvori Zajednicu općina sa srpskom većinom.
U analizi se podsjeća da je predsjednik Francuske Emmanuel Macron prije nekoliko dana u telefonskom razgovoru jasno stavio do znanja premijeru privremenih prištinskih institucija Albinu Kurtiju da, u kontekstu zahtjeva Prištine za članstvo u VE, Pariz pridaje veliki značaj napretku u uspostavljanju Zajednice općina sa srpskom većinom i ocjenjuje da ni Njemačka izgleda još nije uvjerena u članstvo takozvanog Kosova.
„Ključ leži u Parizu i Berlinu. Njemačka još nije dala jasnu izjavu, ali nagovještava da je spremna da se bori za članstvo, ako se ispune određeni uslovi“, rekao je Knaus.
Sa druge strane, kada je riječ o formiranju ZSO, što je inače obveza Prištine po Briselskom sporazumu koju ona nije provela već 11 godina, DW navodi da je u studiji koju je nedavno objavio ESI, ovaj zahtjev zapadnih vlada ocijenjen kao apsurdan.
Knaus kaže da je Zajednica nestvarna i dodaje da se ne može očekivati da će vlada formirati Zajednicu kada članovi to ne žele, navodeći da u četiri općine na sjeveru Kosova trenutno nema izabranih srpskih predstavnika koji bi podržali takvo udruženje.
Knaus i Schwabe ocjenjuju da će Prištini trebati mnogo diplomatskog rada u narednim tjednima i ukazuju da je, pored direktne diplomatske borbe protiv kampanje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, tu i činjenica da europskim vladama nedostaje pažnja prema malim zemljama, s obzirom na ozbiljne probleme s Ukrajinom, Pojasom Gaze i prijetnju Izraelu od Irana.
Konačnu odluku o prijemu takozvanog Kosova treba donijeti Odbor ministara VE na sjednici koja će biti održana od 16. do 17. svibnja.