Kompanija Ilona Maska ubacila čip u mozak čoveka

Stefan Nikolić аватар

Milijarder Ilon Mask to standardni je tehnološki napredak koji se ne događa svaki dan. Osnivač kompanije Neuralink nedavno je objavio da je prvom pacijentu ugrađen implantat sa moždanim čipom i da se dobro oporavlja. Ova vest dolazi nakon što je američka uprava za hranu i lekove odobrila prvo ispitivanje kompanije za testiranje implantata na ljudima.

Mask je najavio da su prvi rezultati obećavajući i da se pokazalo otkrivanje rasta neurona. Ovo je veliki korak za tehnologiju i nauku, posebno za ljude sa kvadriplegijom ili paralizom.

Prvi proizvod koji bi izašao iz kompanije Neuralink trebao bi se zvati Telepatija, a to je deo probnog ispitivanja bežičnog kontakta između mozga i računara za procenu bezbednosti implantata i hirurškog robota. Studija će proceniti funkcionalnost interfejsa, koji omogućava ljudima sa kvadriplegijom ili paralizom sva četiri uda da mislima kontrolišu uređaje.

Međutim, kompanija Neuralink takođe se suočava sa izazovima. Ranije ovog meseca, kompanija je kažnjena zbog kršenja pravila američkog Sekretarijara za saobraćaj u vezi s transportom opasnih materijala. Takođe, prošlog novembra četiri američka zvaničnika zatražila su od američke Komisije za hartije od vrednosti da istraži da li je Mask počinio prevaru sa hartijama od vrednosti, optužujući ga da je naveo investitore u zabludu o bezbednosti moždanog implantata koji je razvio Neuralink.

Unatoč tim izazovima, tehnologija Neuralinka i dalje privlači investitore. Prema podacima kompanije Pitchbook, prošle godine kalifornijska kompanija Neuralink imala je više od 400 zaposlenih i prikupila najmanje 363 miliona dolara.

Ipak, Mask nije usamljen u pokušaju da napreduje u ovoj oblasti. Drugi proizvođači implantata, poput australijske kompanije Sinhron, takođe su na tragu inovacija. Sinhron je nedavno ugradio svoj prvi uređaj pacijentu iz SAD, a za razliku od Neuralinka, njihova verzija implantata ne zahteva da se seče lobanja kako bi se instalirala.

Ova vest o napretku tehnologije moždanih implantata donosi veliku nadu za ljudi koji se suočavaju s teškim fizičkim invaliditetima, ali istovremeno postavlja pitanja o bezbednosti i etičkim pitanjima koja dolaze uz ovu vrstu tehnologije.

U zaključku, postignuća kompanije Neuralink i drugih proizvođača tehnologije moždanih implantata predstavljaju važan korak napred u oblasti medicinske tehnologije. Ipak, ova vrsta tehnologije sa sobom nosi i niz izazova i pitanja koja treba pažljivo razmotriti u procesu daljeg razvoja i testiranja. S obzirom na potencijalne prednosti i rizike, jasno je da će tehnologija implantata sa moždanim čipom i dalje biti predmet intenzivnog interesovanja i istraživanja.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije