U tjednu kada se obilježava Dan državnosti, valja se prisjetiti važnih događaja iz prošlosti koji su utjecali na stvaranje moderne srpske države. Jedan od tih događaja je donošenje prvog srpskog ustava – Sretenjskog ustava, koji je donesen 1835. godine. Ovaj događaj označio je početak ideje ustavom ograničene vladavine i bio ključan u procesu stvaranja samostalne i nezavisne države. U svojem govoru, knez Miloš je ustav vidio kao „akt koji obavezuje sve, a koji za Srbiju ima značaj Evanđelija“.
Sretenjski ustav je bio pažljivo pripreman, a njegove napredne odredbe o „obštenarodnim pravima Srbina“, „o narodnoj skupštini“ i o podeli „vlasti srbskih“, te nezavisnosti „vlasti sudejske“ srbiju su smjestile među narode kod kojih je seme ustavnosti zauvijek uspješno posejano.
Iako je važio svega mesec i po dana, Sretenjski ustav imao je dalekosežne posljedice. Knez Miloš je par godina kasnije dobrovoljno otišao s vlasti čime je završena prva faza u izgradnji srpske države.
U svjetlu ovih događaja, važno je podsjetiti na važnost prava u srpskoj nacionalnoj svijesti i sjetiti se koliko je izjava jednog profesora o nepostojanju prava kao bitnog elementa u nacionalnoj svijesti balkanskih naroda, zapravo bila netočna.
Sretenje je dan kada se s ponosom prisjećamo važnih događaja iz prošlosti koji su oblikovali modernu srpsku državu, te se nadamo boljoj budućnosti. Sretan Dan državnosti, SRBIJO!