Kupovina terminala u Solunu i Pireju bio bi dobar poslovni potez

Branko Simić аватар

EKONOMSKI stručnjaci smatraju da bi kupovina delova luka Solun i Pirej bila izuzetno značajna za Srbiju. Ovu nameru je izneo predsednik Aleksandar Vučić na otvaranju Srpsko-grčkog poslovnog foruma u ponedeljak u Palati „Srbija“, kojem je prisustvovao i premijer Grčke Kirijakos Micotakis. Vučić je istakao da je Srbija spremna da kupi određene kapacitete u lukama Solun i Pirej kako bi mogla da izvozi sve više robe.

Stručnjaci ističu da je ovo važno za Srbiju ne samo zbog plasiranja svoje robe, već i kao tranzitna ruta koju bi koristile mnoge zemlje, posebno Kina. Kina je već kupila luku Pirej u Atini kao ulazna vrata za svoj ekonomski ulazak u Evropsku uniju. Stručnjaci ocenjuju da bi se Srbija trebala pripremiti za taj put kroz projekat modernizacije pruge od mađarske granice do severnomakedonske granice, kako bi privukla investitore.

Također, stručnjaci ističu da su infrastrukturni projekti izuzetno važni za dugoročni ekonomski napredak zemlje, te da je Srbija odabrana kao ulazna vrata Kine u Evropu. Prema rečima stručnjaka, Kina je postala globalni lider i ima ozbiljne namere u svetu, te bi saradnja s njima bila od velike koristi za Srbiju i njen ekonomski napredak.

Kada je reč o izlasku Srbije na more preko Luke Bar i potencijalnom rešenju preko albanske Luke Drač, stručnjaci ističu da su to više regionalni koridori te da treba uzeti u obzir i političke odnose. Ističu važnost držanja glavnog koridora od Evrope do Soluna i Atine kako bi Srbija iskoristila svoje ekonomske potencijale.

Srpsko-grčki poslovni forum okupio je preko 360 biznismena iz dve zemlje, iz oko 160 firmi koje dolaze iz različitih sektora. Vučić i Micotakis su poručili kompanijama da računaju na još snažniju podršku jačanju privrednih veza i ekonomske saradnje. Kompanije se mogu sarađivati u svim oblastima, od logistike, građevine, infrastrukture, preko IT sektora i turizma, do zelene agende i cirkularne ekonomije.

Mogućnosti izlaska Srbije na more pominjale su se i početkom 20. veka, te su različita rešenja bila u opticaju od 1912. do 1918. godine. Ideja da se Srbiji obezbedi slobodan i siguran prilaz moru ponovo je oživela za vreme predsednika Donalda Trampa. U Sporazumu o normalizaciji ekonomskih odnosa između Beograda i Prištine, tzv. Vašingtonskom sporazumu, navodi se da će se „obe strane obavezati na zajedničku studiju o izvodljivosti opcija za povezivanje železničke infrastrukture Beograd – Priština sa morskom lukom na Jadranu“.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije