Specijalni izaslanik EU za dijalog između Beograda i Prištine, Miroslav Lajčak, izjavio je na Delfi ekonomskom forumu da se očekuje da će naredna Evropska komisija posvetiti još veću pažnju proširenju EU, čime je perspektiva članstva Zapadnog Balkana jača i jasnija nego ikada prethodnih 20 godina. Lajčak je naglasio važnost da region ne propusti priliku za pristupanje EU, ističući da postoji zamah kada je reč o proširenju.
Lajčak je istakao da se generalno očekuje da naredna Evropska komisija posveti veću pažnju proširenju, pri čemu će glavne agende biti proširenje i odbrana. Na pitanje da li postoji perspektiva za članstvo Zapadnog Balkana u EU, nakon što je prošlo više od 20 godina od samita u Solunu, Lajčak je naveo da je perspektiva sada jača i jasnija nego ikada pre, u periodu od samita u Solunu.
Lajčak je istakao da je samit u Solunu bio period entuzijazma, ali da se brzina približavanja regiona EU pokazala kao sporija nego što se očekivalo. Međutim, agresija Rusije na Ukrajinu poslužila je kao podsjetnik za evropske zemlje da se posvete proširenju, što je dovelo do zamaha u procesu.
Lajčak je naglasio da je EU sada spremnija za Balkan nego što je Balkan spreman za EU, jer su zemlje regiona veoma skeptične. Kada je reč o Kosovu, Lajčak je istakao da EU neće prihvatiti nerešena bilateralna pitanja i da se moraju rešiti pre ulaska u EU. Takođe, istakao je da je potrebno da zemlje koje teže EU postepeno ispunjavaju obaveze iz pregovaračkih poglavlja, kako bi postigle punopravno članstvo.
Kada je reč o integraciji drugih zemalja, poput Ukrajine, Moldavije i Gruzije, Lajčak je istakao da su ove zemlje deo grupe za proširenje i da su one pokretači tog procesa. On je naglasio da Ukrajina igra ključnu ulogu u ovom procesu, i da je sada na zemljama Balkana da iskoriste priliku koju im geopolitička situacija pruža, ali da je ključno da se fokusiraju na neophodne reforme.
U zaključku, Lajčak je istakao važnost ove prilike za Zapadni Balkan, naglašavajući da je sada došlo vreme da region ne propusti priliku za pristupanje EU, te da je neophodno da zemlje regiona intenziviraju reforme i nastave ka evropskim integracijama. Ove izjave specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine pokazuju pozitivan pomak u procesu pristupanja Zapadnog Balkana EU, te su ovakvi stavovi važni za jačanje perspektive članstva regiona u Evropskoj uniji.