Led na Antarktiku nikada nije bio tanji

Stefan Nikolić avatar

Morski led na Antarktiku dostiže alarmantno nizak nivo već treću godinu zaredom, pokazuju najnovi podaci Američkog centra za snijeg i led. Površina pod ledom oko Antarktika pala je ispod dva miliona kvadratnih kilometara, što je najniži nivo zabilježen od 1979. godine kada su počela satelitska merenja.
Naučnici ističu da je došlo do „nagli kritični prelaz“ na kontinentu, dok se površina leda stalno smanjuje. Posljednje mjerenje je pokazalo da je površina leda pala na 1,99 miliona kvadratnih kilometara, a da je samo tri dana kasnije bila 1,98 miliona. Najniži nivo zabilježen je u februaru 2023. godine kada je površina leda iznosila 1,78 miliona kvadratnih metara.
Naučnici istražuju uzroke opadanja morskog leda, ali su zabrinuti da bi globalno zagrijavanje moglo igrati ključnu ulogu. Morski led na Antarktiku je važan jer reflektuje sunčevu svjetlost, a manje leda može dovesti do većeg zagrijavanja okeana. Stručnjaci ističu da velike količine leda tope svakog ljeta, a tanji led može ubrzati proces topljenja i uticati na podizanje nivoa mora u svijetu.
Gubitak morskog leda je samo jedan od mnogih problema koji se primećuju na Antarktiku, a koji će vjerovatno imati globalne posledice. Ubrazavanje gubitka leda na kopnu može izložiti veći dio kontinenta okeanu, što dalje može povećati nivo mora na globalnom nivou.
Posljednje istraživanje samo potvrđuje da je promena klime ozbiljan problem koji zahtijeva hitne akcije i promene u našem ponašanju kako bismo sačuvali ekosisteme našeg planeta. Podizanje svijesti o važnosti zaštite životne sredine i smanjenje emisije štetnih gasova postaje sve važnije, kako bismo sačuvali Antarktik i druge važne dijelove naše prirodne okoline.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije